Obostrzenia w Polsce przedłużone do 18 kwietnia
Obowiązujące obostrzenia epidemiczne w całej Polsce zostaną przedłużone do 18 kwietnia.
W środę 7 kwietnia po godzinie 11:00 minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że obowiązujące obostrzenia epidemiczne zostaną przedłużone do 18 kwietnia. Zaznaczył również że dopiero w perspektywie tygodnia okaże się, jaki wpływ na rozwój trzeciej fali epidemii miały święta.
W środę o godzinie 10:00 odbyło się posiedzenie rządowego zespołu kryzysowego. Po jego zakończeniu, o godzinie 11:00 minister zdrowia Adam Niedzielski wystąpił na konferencji prasowej.
– Zdecydowaliśmy o utrzymaniu obowiązujących obostrzeń, ale bacznie przyglądamy się napływającym każdego dnia informacjom o liczbie zakażonych, liczbie zgonów, zajętych łóżek i wykorzystanych respiratorów. Od tych danych uzależniamy dalsze decyzje. Rozumiemy zmęczenie obostrzeniami, ale pamiętajmy, że na szali leży ludzkie życie. Ono jest najważniejsze. – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
Poinformował również, że konsekwencje ewentualnej zwiększonej mobilności w okresie świąt będą widoczne w następnym tygodniu, dlatego podjęli decyzję, że zasady bezpieczeństwa, które obowiązują przedłużą do 18 kwietnia.
Przedłużono obowiązujące obostrzenia do 18 kwietnia
Handel – ograniczenia
- Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
- Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:
- 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
- 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.
Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte
Żłobki i przedszkola – nadal są nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).
Sport – działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.
Edukacja– uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.
Hotele– obiekty noclegowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).
Kultura– wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
Dodajmy, że do tej pory w polskich punktach szczepień wykonano blisko 6 mln 800 tys. zastrzyków. Prawie 2 mln 100 tys. osób przyjęło już dwie dawki szczepionki.
Najnowsze komentarze