Pies zagryzł sarnę z młodymi
Do dramatycznych wydarzeń doszło kilka dni temu w Nowym Luboszu. Wolno biegający pies zagryzł sarnę z młodymi. Samicy i koźląt nie udało się uratować.
Dramatyczne sceny rozegrały się w minioną środę, 10 maja we wsi Nowy Lubosz w gm. Kościan. Biegający bez nadzoru pies zagryzł sarnę z młodymi. Prawdopodobnie koźlęta naturalnie przyszłyby na świat w ciągu kilku dni.
Męczona przez psa sarna wbiegła do jednego z ogrodów. Mieszkańcy zdołali odgonić psa i od razu zaczęli szukać pomocy.
– Na miejsce nasza Paulina dotarła po kilku minutach, niestety sarna zdążyła odejść…Od razu widać było, że jest kotna. Natychmiast transport i cesarskie cięcie, próba ratowania koźląt – urodziłyby się lada chwila… Niestety było już za późno, reanimacja nie przyniosła efektu… – opisuje Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie.
Samica sarny miała rozszarpany do kości tył ciała oraz brzuch i wyszarpane wnętrzności.
– Według prawa pies może przebywać poza prywatnym terenem WYŁĄCZNIE POD NADZOREM. Nawet najbardziej usłuchany pies ulega instynktowi, kiedy spotka dzikie zwierzę (nie tylko sarnę..). Instynkt ten jednak zawodzi, gdyż rzadko który pies domowy potrafi sprawnie polować i zabijać, zwłaszcza większe od siebie ofiary. To nie wilk, nie ryś, nie lis… Efektem zabawy psów dzikimi zwierzętami jest najczęściej dużo bólu, cierpienia, krwi, a w tym przypadku też trauma ludzi, na których posesji rozegrał się ten dramat – dodaje ORDZ w Kościanie.
Wspieraj dzikie zwierzęta!
Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie prowadzi zbiórkę pieniędzy na rozbudowę ośrodka. Koszty związane z rozbudową są bardzo duże.
wolontariusze zwracają się z prośbą o każde, najmniejsze wsparcie w realizacji celów.
Priorytety i najbliższe plany:
- budowa pięciu dużych wolier zewnętrznych (głównie dla ptaków),
- budowa czterech wolier wewnętrznych,
- duży wybieg dla saren,
- remont budynków gospodarczych – przystosowanie ich do pełnienia funkcji m.in. szpitala dla intensywnej terapii i leczenia, odchowalni dla piskląt, zajęcy, jeży, wiewiórek; stworzenie kuchni i miejsca do przechowywania zapasów i niezbędnego sprzętu,
- zakup promienników ciepła na podczerwień, aby ogrzewać budynki, kiedy będzie taka potrzeba
- zakupy sprzętu medycznego – m.in. koncentrator tlenu, pompa wolumetryczna
- zakup zamrażarki skrzyniowej, myjki ciśnieniowej i piły.
Pomóc można wpłacając pieniądze na portalu zrzutka.pl lub poprzez poniższy widget.
Zdjęcia: Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie
Najnowsze komentarze