Policyjne działania pn. ALKOHOL i NARKOTYKI
Policja prowadzi ogólnopolskie działania pn. ALKOHOL i NARKOTYKI.
Policyjne działania pn. ALKOHOL i NARKOTYKI to akcja prowadzona w całym kraju, ukierunkowana na eliminowanie z ruchu drogowego osób będących w stanie po użyciu alkoholu lub środków działających podobnie jak alkohol.
Pamiętajmy, że jazda pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka jakim są narkotyki, uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym, a co najważniejsze jest prawnie zabroniona. Prowadzenie pojazdu wymaga koordynacji wzrokowo-ruchowej, ponieważ podczas jazdy większość informacji docierających do kierowcy to informacje wzrokowe.
Wpływ alkoholu na organizm i skutki picia alkoholu:
- pogorszona koordynacja ruchów – pojawiają się trudności w wykonywaniu dwóch i więcej czynności jednocześnie,
- dłuższy czas reakcji kierującego,
- pogorszenie wzroku – narasta problem z dostrzeganiem znaków drogowych, pieszych i innych istotnych elementów wpływających na bezpieczeństwo,
- ograniczone pole widzenia,
- błędna ocena odległości i szybkości – pieszy, inny pojazd lub drzewo mogą wydawać się dużo dalej niż są w rzeczywistości.
Należy również pamiętać, że im więcej alkoholu spożyliśmy, tym dłużej trwa neutralizowanie tej substancji w naszym organizmie, czyli trzeźwienie organizmu. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie został ślad po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że kierujący jest w dobrej dyspozycji do prowadzenia pojazdu.
Pamiętajmy, że każdy z nas reaguje na alkohol w inny sposób. Na absorpcje alkoholu wpływa wiele czynników indywidualnych takich jak waga, metabolizm, płeć, wysokość nad poziomem morza, zażywanie leki oraz wiele innych. W zależności od podanych czynników, jeden drink dotrze do naszego krwioobiegu po ok. 30-45 min. Średnio alkohol jest usuwany z naszego organizmu w tempie 0.12 – 0.15‰ na godzinę (przypominamy, że po wypiciu jednego piwa mamy w organizmie ok. 0,50‰). Jest to ilość jaką zdolna jest „przerobić” wątroba. Wniosek z tego jest zatem bardzo prosty, czas trzeźwienia jest niestety o wiele dłuższy niż czas upajania się.
Czas wytrzeźwienia po spożyciu alkoholu:
- Po wypiciu „tylko” trzech piw, w ciągu godziny będziemy mieć ok. 1,5 promila, co sprawi, że na wytrzeźwienie potrzebujemy ok. 10 godzin!
- Szybka ,,setka” da nam wynik ok. pół promila i pozbędziemy się jej dopiero po 4 godzinach.
- Po przebytej imprezie od godz. 22:00 do 3:00, na której wypiliśmy 0,7 whisky lub wódki, będziemy trzeźwi dopiero po – uwaga – ponad 24h.
- Natomiast pięciogodzinna impreza z połówką (0,5l wódki) i dwoma mocnymi piwami ,,na głowę” to nawet 3,31 promila, których będziemy się pozbywać niema 30 godzin! Aż strach pomyśleć, że niektórzy po takiej imprezie rano siadają za kółkiem, gdzie o godz. 7:00 rano mają jeszcze 2,14 promila, a po ok. 12 godzinach od rozpoczęcia imprezy jeszcze 0,76 promila!
Jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią „legalizację”. Takie badanie można wykonać m.in. w większości jednostek Policji.
Nie spożywaj alkoholu jeżeli planujesz prowadzić pojazd!
Nie proponuj alkoholu osobie, która zamierza prowadzić!
Nie daj się namówić na jazdę z kierowcą, który spożywał alkohol i narkotyki!
Najnowsze komentarze