Site icon Kościan na sygnale

Mandat za brak smyczy i kagańca dla psa

Od 10 kwietnia zmienią się przepisy. Kiedy i gdzie będzie można otrzymać mandat za brak smyczy i kagańca dla naszego psa?

W mediach społecznościowych oraz na wielu portalach pojawiła się informacja o karach za wyprowadzanie psów bez smyczy. Czy rzeczywiście od 10 kwietnia obowiązuje nas całkowity zakaz spuszczania psów ze smyczy? Kiedy i gdzie będzie można otrzymać mandat za brak smyczy i kagańca dla naszego psa?

W ostatnim czasie media zalały niesprawdzone informacje o całkowitym zakazie spuszczania psów ze smyczy w miejscach publicznych. Wywołało to wyraźny sprzeciw wśród właścicieli czworonogów. Nowe rozporządzenie jednak wcale tego nie zakłada. W praktyce niewiele się zmieni – głównie wysokość nakładanych kar pieniężnych.

Nowe przepisy, które obowiązywać będą od 10 kwietnia znalazły się w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów i dotyczą zmiany rozporządzenia w sprawie wysokości kar nakładanych za wybrane rodzaje wykroczeń. Zmiany te dotyczą art. 77 kodeksu wykroczeń.

Nowe rozporządzenie dotyczące wyprowadzania psów na spacer i zakłada grzywnę w wysokości od 50 do 500 zł za „niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia„, a wysokość kary będzie wiązała się z poziomem niebezpieczeństwa psa.

Dodajmy, że wersja, która obowiązywała do tej pory, była bardziej ogólna i mówiła jedynie o „niezachowaniu środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia”. Wówczas wiązało się to z karą w wysokości 50-250 zł.

Kara za wyprowadzanie psów bez smyczy

Nowa wersja rozporządzenia zakłada kary pieniężne:

Pierwszy ustęp artykułu 10 a ustawy o ochronie zwierząt mówi, że „zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna”. Nie oznacza to jednak zakazu wolności dla psów poza specjalnie wyznaczonymi wybiegami dla czworonogów. Nadal możemy puszczać swoich pupili wolno na spacerach, jednak pod warunkiem, że sprawujemy nad nimi kontrolę i nie narażamy bezpieczeństwa innych osób.

Dodajmy, że puszczając psa w jakimś miejscu ze smyczy, np. w parku, powinniśmy najpierw sprawdzić, czy gmina nie wprowadziła na tym terenie zakazu. Jeśli nie, a my mamy psa pod kontrolą, to możemy odmówić przyjęcia mandatu.

Spacer z psami na smyczy i ich spuszczanie

Puszczanie psów bez smyczy reguluje ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, która stanowi, że:

Wynika z niej, że puszczać psy można, ale z zachowaniem kontroli nad nimi. Po zmianie od 10 kwietnia nic się z tym nie zmieni.

Mandatem będą zatem zagrożone sytuacje, gdy nie mamy psa na smyczy w miejscach, w których gmina wymaga trzymania ich na smyczy (przy czym gmina musi wyznaczyć miejsca, gdzie puszczanie psów jest dozwolone) lub jeśli puszczając psa bez smyczy, nie jesteśmy w stanie zachować nad nim kontroli.

Nie ma jednak podstawy prawnej zakazującej całkowicie puszczania psów ze smyczy. Trzeba to robić odpowiedzialnie i jeśli ktoś wykracza poza te ramy – powinien być ścigany wykroczeniowo. Jeśli jednak czyni to w sposób bezpieczny dla otoczenia – nie ma podstaw do jego karania.

Uwaga! Powyższe przepisy odnoszą się przede wszystkim do puszczania psów na tzw. terenach zurbanizowanych. Należy jednak pamiętać, że w odniesieniu do lasów obowiązuje art. 166 kw, który zabrania „puszczania psa luzem, poza polowaniami”.

Exit mobile version