Site icon Kościan na sygnale

Strajk Kobiet w Kościanie po raz dziesiąty

Po publikacji decyzji Trybunału Julii Przyłębskiej w sprawie zakazu aborcji już po raz dziesiąty zorganizowano Strajk Kobiet w Kościanie.

Po tym, jak 27 stycznia rząd PiS zapowiedział publikację decyzji Trybunału Julii Przyłębskiej, w wielu miastach w całej Polsce odbyły się spontaniczne manifestacje. W sobotę 30 stycznia po raz dziesiąty zorganizowano Strajk Kobiet także w Kościanie, z czego już po raz siódmy odbył się pieszy Strajk Kobiet. Tym razem liczba osób nie powaliła.

Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej po 98 dniach zwłoki, 27 stycznia opublikował uzasadnienie wyroku z 22 października 2020. TK uznał aborcję ze względu na ciężkie, nieuleczalne, a także śmiertelne wady płodów za niezgodną z Konstytucją.

Rząd PiS poszedł za ciosem i opublikował, przez wielu uważany za pseudowyrok w Dzienniku Ustaw. Tym samym w Polsce przestało obowiązywać prawo do aborcji w przypadku, gdy płód jest uszkodzony. Polska została w ten sposób pierwszym krajem Uni Europejskiej w najnowszej historii, które wycofało się z legalnego dostępu do aborcji.

Z tego powodu w Kościanie już po raz dziesiąty zorganizowano Strajk Kobiet, w którym udział wzięło kilka osób. Mała liczba osób prawdopodobnie spowodowana była niską temperaturą, która zniechęciła przeciwników decyzji TK.

Uczestnicy manifestacji spotkali się tradycyjnie o godz. 18:00 na kościańskim Rynku, gdzie rozwieszono baner. Planowano również marsz ulicami Kościana, ale z powodu małej frekwencji pozostano w miejscu zbiórki. Zebrani na rynku uczestnicy wymieniali między sobą poglądy na temat rządowych zmian w ostatnim czasie.

Przypomnijmy, że do tej pory mieszkańcy Kościana już sześciokrotnie zbierali się na Rynku w Kościanie. Stamtąd za każdym razem wyruszał pieszy Strajk Kobiet w Kościanie. Uczestnicy protestu zorganizowali do tej pory także dwa samochodowe Strajki Kobiet oraz jeden strajk w milczeniu.

Kobiety w ciąży po wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej

Po opublikowaniu wyroku w Dzienniku Ustaw wszystkie zaplanowane, do tej pory legalne zabiegi przerwania ciąży z wadami zostały z pewnością odwołane w większości szpitali. Co zatem w takim przypadku mogą zrobić kobiety w ciąży?

Po przerwaniu ciąży za granicą możliwe jest także złożenie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w celu otrzymania rekompensaty finansowej. Jeżeli miało się aborcję za granicą dlatego, że w Polsce jest to niemożliwe, to brak opieki medycznej w takiej sytuacji jest naruszeniem praw człowieka.

Exit mobile version