Site icon Kościan na sygnale

Masowe zbrodnie pod Kościanem

Pod osłoną nocy wykonano masowe zbrodnie pod Kościanem, a także w samym Kościanie. Zginęło kilkadziesiąt osób z powiatu kościańskiego.

Choć masowe zbrodnie pod Kościanem, a także te w Kościanie zostały dokonane przez kościańskie Gestapo w 1939 roku, pamięć o zamordowanych osobach powinna trwać wiecznie, dlatego należy przypomnieć o tamtych wydarzeniach.

Już od 16 września 1939, czyli dnia w którym wydane zostało zarządzenie, miejscowi Niemcy pragnęli zemsty na kościaniakach. Z tego powodu każdego dnia więzienie policyjne przy ulicy Schutzenstrasse (obecnie ul. Szpitalna) zapełniało się nowymi osobami.

Po wybuchu II wojny światowej Niemcy aresztowali wielu mieszkańców ówczesnego powiatu kościańskiego: powstańców wielkopolskich, właścicieli ziemskich, urzędników, rzemieślników, inteligencję, rolników i uczniów.

Większość z nich została wskazana przez ludność pochodzenia niemieckiego jako osoby wrogie i niebezpieczne. Po długotrwałych aresztowaniach część uwięzionych wywieziono do obozów, a innych stracono przez rozstrzelanie w mieście i jego okolicach.

Masowe zbrodnie 2 października 1939 roku w Kościanie

Sposobność dokonania zbrodni na kościaniakach przez Niemców nadarzyła się 2 października 1939 roku. Obradował wtedy w Kościanie sąd doraźny grupy operacyjnej policji bezpieczeństwa, pod przewodnictwem SS-Sturmbannführera Flescha. Śmierć w wyniku rozstrzelania poniosło 8 wybitnych działaczy:

Masowe zbrodnie 23 października 1939 roku w Kościanie

Nie była to pierwsza zbrodnia hitlerowców w powiecie kościańskim. 23 października miała miejsce kolejna publiczna zbrodnia, w której zginęło 18 osób:

Przy ścianie Ratusza zginęły wówczas osoby zasłużone z całego powiatu. Wszystko odbywało się w sposób jawny.

Masowe zbrodnie 7 listopada 1939 roku w Kościanie

W Kościanie oraz okolicy dochodziło także do skrytobójczych mordów, dokonywanych pod osłoną nocy.

Jednym z nich jest Park Miejski w Kościanie, w którym do rozstrzelania 45 Polaków doszło 7 listopada 1939 roku:

Masowe zbrodnie 9 listopada 1939 roku w Kurzej Górze

Drugim miejscem zbiorowych mordów był las w Kurzej Górze, gdzie dwa dni później, czyli 9 listopada 1939 roku specjalne komando niemieckiej policji bezpieczeństwa z Poznania wywiozło z Kościana 21 osób do lasu kurzogórskiego, gdzie dokonano egzekucji.

A byli nimi:

Krzyż wyryty na drzewie pozwolił zapamiętać miejsce, w którym zamordowano mieszkańców Ziemi Kościańskiej.

Miejsce egzekucji zostało upamiętnione natomiast w 1964 roku. Wtedy na leśnej polanie stanął głaz i tablica pamiątkowa, odnowiona kilka lat temu.

Wszystkie masowe egzekucje na długo zapadły w pamięć mieszkańcom. Dzisiaj natomiast przypominają o tych wydarzeniach pamiątkowe pomniki.

Exit mobile version