Site icon Kościan na sygnale

Nowe obostrzenia do walki z koronawirusem

Od soboty Rząd wprowadził nowe obostrzenia związane z walką z koronawirusem. Zmieniło się m.in. funkcjonowanie punktów gastronomicznych, działalność basenów i siłowni, a także maksymalna liczba uczestników zgromadzeń publicznych.

Od dzisiaj, 17 października w całym kraju obowiązują nowe obostrzenia do walki z pandemią koronawirusa. Od dzisiaj zmieniło się funkcjonowanie gastronomii, działalność basenów oraz maksymalna liczba uczestników zgromadzeń publicznych.


Walka z pandemią to nasze najważniejsze zadanie. Temu podporządkowane są wszystkie nasze działania. Nie ma nic ważniejszego dla rządu niż zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia Polakom – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Strategia walki z koronawirusem – 3 główne cele

Wsparcie dla seniorów

Jednym z priorytetów jest zapewnienie bezpieczeństwa najbardziej wrażliwej i narażonej grupie – seniorom. Jest to możliwe, m.in. poprzez wsparcie i ułatwienie zmiany codziennych aktywności i zachowań, w tym ograniczenia kontaktów.

Narażone na utratę życia są najbardziej osoby starsze. Nasza strategia w dużej mierze ich dotyczy – powinni przebywać w samoizolacji i unikać zakażenia – dodał szef rządu.

Jednym z ułatwień są godziny dla seniora. Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 w sklepie, aptece i na poczcie przebywać mogą wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. To jednak nie jedyne rozwiązanie, które pomoże chronić osoby starsze. Oprócz tego zaostrzono zasady epidemiczne w domach pomocy społecznej i placówkach opieki, a także zaleca się maksymalne ograniczenie kontaktu z osobami powyżej 70. roku życia.

Pamiętaj, Ty również możesz pomóc! Zaoferuj wsparcie osobie starszej lub niepełnosprawnej. Zrób zakupy, wykup leki, odbierz pocztę, albo wyprowadź psa na spacer.

Odpowiednia dostępność do leczenia dla pacjentów z COVID-19


Głównym celem podczas walki z koronawirusem jest bezpieczeństwo Polek i Polaków. Aby było to możliwe musi być zapewniona odpowiednia dostępność do infrastruktury leczenia – personelu, łóżek szpitalnych i sprzętu.

W każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Dzięki zwiększeniu liczby szpitali liczba dostępnych łóżek również będzie większa.

Szpital koordynacyjny będzie pełnił rolę głównego szpitala w danym województwie. Co ważne, będzie ukierunkowany na opiekę nad pacjentem z COVID-19. Dyrektorzy tych placówek zostaną włączeni w skład wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego, który będzie koordynować m.in.:

Nowe obostrzenia do walki z COVID-19

Wprowadzono nowe obostrzenia do walki z COVID-19, które mają za zadanie zmniejszyć transmisję wirusa. Rząd chce jednak, aby miały one jak najmniejszy wpływ na nasze codzienne aktywności, zarówno ekonomiczne jak i prywatne. Nie zawsze będzie to jednak możliwe możliwe.

Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od 19 października.

Jestem pewien, że jako społeczeństwo jesteśmy w stanie w czasie tych kilku tygodni pokazać ogromną solidarność w obliczu epidemii. Wygramy tę walkę, ale wygramy ją tylko wtedy, kiedy solidarnie podejdziemy do tych zaleceń i rygorów, które dzisiaj wdrażamy – podkreślił premier.

Strefa żółta (cały kraj, z wyjątkiem powiatów ze strefy czerwonej):

Strefa czerwona:

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

Od 17 października w województwie wielkopolskim do strefy czerwonej wchodzą powiaty: gostyński, jarociński, krotoszyński, międzychodzki, ostrowski, poznański, rawicki, słupecki, wolsztyński oraz Poznań.

Siłownie, kluby i centra fitness, baseny, aquaparki

Z zakazu prowadzenia działalności wyłączone są baseny, siłownie, kluby i centra fitness, które:

Obowiązuje zakaz prowadzenia działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.04. – podklasa ta obejmuje: działalność usługową łaźni tureckich, saun i łaźni parowych, solariów, salonów odchudzających, salonów masażu itp. mającą na celu poprawę samopoczucia).

Sportowe kluby taneczne i szkoły tańca

Sportowe kluby taneczne i szkoły tańca są wyłączone z zakazu prowadzenia działalności polegającej na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni.

Zdjęcie: KPRM

Exit mobile version