Site icon Kościan na sygnale

Pracowite dni kościańskich strażaków

Przedstawiamy szczegółowy opis tego, jak wyglądały pracowite dni kościańskich strażaków w ostatnim czasie.

Strażakom z powiatu kościańskiego bardzo pracowicie upłynął miniony tydzień. Prowadzili oni działania ratownicze nie tylko w powiecie macierzystym ale także na terenie powiatów sąsiednich. Jak wyglądały pracowite dni kościańskich strażaków ciągu ostatniego tygodnia?

Tragiczne poszukiwania osób na jeziorach

Specjalistyczna grupa ratownictwa wodno–nurkowego interweniowała w niedzielę 23 czerwca w Wąchabnie (powiat wolsztyński) a także w dniach 25 i 26 czerwca na Jeziorze Grzymisławskim (powiat śremski). W obu przypadkach prowadzono poszukiwania osób, które utonęły.

Więcej na ten temat opisaliśmy tutaj: „Tragiczny pobyt dwudziestolatka nad jeziorem„.

Ogromny pożar zboża pod Gostyniem

Z kolei w niedzielne popołudnie 30 czerwca do Stanowiska Kierowanie Komendanta Powiatowego niemal jednocześnie dotarły informacje o pożarach w okolicach Rogaczewa i Żelazna (gm. Krzywiń) a także w pobliżu Starego Tarnowa (gm. Czempiń). Wszystkie te wezwania okazały się alarmami fałszywymi i spowodowane były widocznym dymem z pożaru w powiecie gostyńskim.

W niedzielę 30 czerwca zastępy jednostek OSP Śmigiel, Racot i Krzywiń oraz zastęp z KP PSP w Kościanie zadysponowane zostały na teren powiatu gostyńskiego do gaszenia pożaru zboża na pniu i słomy po kombajnie. Tam żywioł szalał na 170 ha.

Więcej tutaj: „Ogromny pożar zboża pod Gostyniem„.

Pożar zboża na pniu pod Morownicą

Niestety ale równie niespokojnie było w obszarze działania Komendy. 27 czerwca na powierzchni 5 ha paliło się zboże na pniu w okolicach Szczepankowa i Morownicy (gm. Śmigiel).

Więcej tutaj: „Pożar zboża na pniu pod Morownicą„.

Wielki pożar drewna i zboża w Pelikanie

Następnego dnia, czyli 28 czerwca w Pelikanie (gm. Kościan) zapaliło się składowane pod wiatą drewno opałowe. Ogień szybko rozprzestrzenił się na sąsiadujące pola. W tej trudnej, trwającej kilka godzin akcji udział wzięło łącznie 17 zastępów z PSP i OSP a ogień zatrzymano na powierzchni ok. 1,5ha.

Więcej tutaj: „Wielki pożar drewna i zboża w Pelikanie„.

Nie zatrzymał się na STOP-ie

Tego samego dnia, tj. 28 czerwca strażacy zostali wezwani do wypadku drogowego w Nowym Białczu (gm. Śmigiel). Tam po zderzeniu na skrzyżowaniu dwóch samochodów osobowych pomocy potrzebowało 5 osób w tym jedno dziecko.

Więcej tutaj: „Nie zatrzymał się na STOP-ie„.

Wezwano śmigłowiec LPR z powodu braku karetki

Podczas, gdy jeszcze trwało usuwanie skutków wcześniejszego wypadku wpłynęło kolejne zgłoszenie. Tym razem strażacka pomocy była potrzebna w Kościanie na ul. Wielichowskiej – dyspozytor Państwowego Ratownictwa Medycznego przekazał, że starsza kobieta zasłabła a najbliższe wolne zespoły ratownictwa medycznego na dojazd do Kościana będą potrzebowały kilkudziesięciu minut. Po dojeździe na ul. Wielichowską okazało się, że nastąpiło zatrzymanie krążenia a osoba postronna prowadzi już resuscytację krążeniowo–oddechową. Strażacy przejęli te czynności i jednocześnie udali się na ul. Śmigielską aby wyznaczyć lądowisko i przyjąć śmigłowiec LPR. Niestety ale wspólne działania wielu osób nie pozwoliły na uratowanie życia kobiety.

Więcej tutaj: „Wezwano śmigłowiec LPR z powodu braku karetki„.

Mężczyzna wpadł pod nadjeżdżający pociąg

Jeszcze tego samego dnia, tj. 28 czerwca w godzinach wieczornych strażacy zostali wezwani do Czempinia, gdzie na dworcu kolejowym po przejechaniu pociągu osobowego ktoś zauważył leżącego mężczyznę. Ratownicy stwierdzili, że nic poważanego się nie stało, a ów mężczyzna zatoczył się i spadł na torowisko po czym nie mogąc wspiąć się na peron prawdopodobnie zasnął. Strażacy ewakuowali go z torowiska po czym przekazali pod opiekę służb medycznych. Tym razem skończyło się na strachu.

Więcej tutaj: „Mężczyzna wpadł pod nadjeżdżający pociąg„.

Zapaliły się baloty słomy na przyczepach

Równie dynamiczny jak piątek była też sobota. Strażackie wozy pojawiły się między innymi w Piotrowie Drugim oraz w Głuchowie (gm. Czempiń), gdzie paliły się przyczepy ze słomą oraz zboże na pniu.

Więcej tutaj: „Zapaliły się baloty słomy na przyczepach„.

Poważny wypadek w Racocie. Wezwano śmigłowiec LPR!

W niedzielę 30 czerwca strażacy interweniowali w Racocie (gm. Kościan) gdzie zderzyły się 2 samochody osobowe. Ranne zostały 4 osoby w tym dwoje dzieci. Jedno z nich do szpitala przetransportował śmigłowiec LPR a strażacy przygotowali lądowisko oraz zabezpieczyli lądowanie i start śmigłowca.

Więcej tutaj: „Poważny wypadek w Racocie. Wezwano śmigłowiec LPR!„.

Pracowite dni kościańskich strażaków

To, że latem strażacy mają przysłowiowe „pełne ręce roboty” nikogo nie powinno dziwić. Pożary to tylko niespełna 20% naszych działań ale ich kumulacja przypada właśnie na letnie miesiące. To już kolejny rok kiedy przyroda dyktuje trudne warunki. W czerwcu na większości obszaru powiatu opady były wprost symboliczne i wyniosły od kilku do maksymalnie kilkunastu milimetrów na metr kwadratowy.

Przy występujących okresowo wysokich temperaturach na negatywne efekty zjawiska nie musieliśmy długo czekać. Słowo „susza” wypowiadane jest przez wszystkich, nie tylko rolników czy leśników. Wegetacja zbóż praktycznie się zakończyła i wiele dużych areałów jest suchych, czekając na zbiór. Są to obszary, na których ogień szaleje i rozwija się bardzo szybko. Do tego silny, porywisty wiatr o zmiennych kierunkach potrafi diametralni odmienić sytuację.

Apel strażaków o ostrożność i rozwagę

Pożary na polach w znakomitej większości spowodowane są przez człowieka. Brak właściwej konserwacji maszyn, używanie niesprawnych urządzeń potęguje prawdopodobieństwo wzniecenia ognia. Wszystkiego nie jesteśmy w stanie przewidzieć ale możemy się przygotować na sytuacje niespodziewane. Dlatego też kolejny raz apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi podczas żniw.

Radzimy aby prace w polu podczas zbioru zboża czy słomy były właściwie zabezpieczone. Oprócz gaśnic, stanowiących wyposażenie kombajnów i ciągników warto, by na polach pojawiły się beczkowozy z wodą a także traktory z pługami lub agregatami uprawowymi, które mogą ograniczać pożar ratując nie tylko uprawy ale także maszyny, zanim jeszcze na miejsce pożaru przybędą strażackie zastępy.

Nasz apel o ostrożność kierujemy także do użytkowników pojazdów mechanicznych. Rozgrzane części układu wydechowego mogą również powodować pożar ściółki w lesie, suchej trawy na poboczu, słomy czy ścierniska.

Pragniemy też zwrócić uwagę, aby osoby palące papierosy nie robiły tego na polach w pobliżu wysuszonych łanów zbóż. Niedopuszczalną jest praktyka wyrzucania niedopałków przez okna samochodu.

Nie zapominajmy, że pożary z pól mogą szybko rozprzestrzenić się na budynki czy siedliska gospodarstw rolnych. Każdy z takich pożarów stanowi zagrożenie dla ludzi a kroniki niestety notują także ich tragiczne skutki. Czy musi do tego dojść abyśmy zaczęli myśleć i racjonalnie oceniać zagrożenie?

Opracowanie: st. bryg. Andrzej Ziegler – KP PSP w Kościanie

Exit mobile version