Nowe odcinki dróg płatnych w e-TOLL
1 listopada do systemu e-TOLL zostaną dołączone nowe odcinki dróg płatnych. Na liście pojawiła się m.in. droga ekspresowa S5 z Poznania do Leszna, która do tej pory była bezpłatna.
Rada Ministrów przyjęła nowelizację rozporządzenia w sprawie rozszerzenia sieci płatnych dróg krajowych lub ich odcinków oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Nowe odcinki dróg płatnych w systemie e-TOLL obowiązywać będą od 1 listopada 2024 roku.
Reklama – Wybierasz się na imprezę? A może urządzasz u siebie przyjęcie karnawałowe? Twoje dziecko potrzebuje kostiumu na szkolny bal przebierańców? Gdzie znaleźć najlepsze dekoracje, stroje, gadżety na tego typu okoliczności? Odpowiedź jest bardzo prosta! W internetowym sklepie Party u Marty!
Opracowane przez Ministerstwo Infrastruktury rozporządzenie przewiduje rozszerzenie od 1 listopada 2024 r. sieci dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobierana jest opłata elektroniczna. Chodzi o drogi lub odcinki dróg klasy A (autostrady) i S (ekspresowe). Nowe przepisy będą dotyczyć wyłącznie pojazdów o masie przekraczającej 3,5 t oraz autobusów. Nie ma planów wprowadzenia opłat od samochodów osobowych i motocykli za przejazd odcinkami dróg zarządzanymi przez GDDKiA.
Opłata jest oparta na zasadach „korzystający płaci” oraz „zanieczyszczający płaci” – stawki za przejazd są uzależnione od masy pojazdów oraz od normy emisji spalin.
Długość nowych odcinków dróg do objęcia opłatą to ok. 1,6 tys. km. Obecnie opłaty są pobierane na ok. 3,6 tys. km dróg krajowych wszystkich kategorii. Po rozszerzeniu sieci będziemy mieć więc w Polsce ponad 5 tys. km dróg krajowych objętych opłatą elektroniczną.
Pobór opłat w systemie e-TOLL odbywa się za pomocą systemu satelitarnego. Oznacza to, że nie ma konieczności montowania urządzeń do tego służących na drodze.
Jak wnieść opłatę w systemie e-TOLL
System e-TOLL działa w oparciu o nowoczesną technologię nawigacji satelitarnej (Global Navigation Satellite Systems – GNSS), która polega na przesyłaniu danych geolokalizacyjnych pojazdu do systemu w celu naliczenia opłaty elektronicznej. Przekazywanie danych jest możliwe dzięki urządzeniu lokalizacyjnemu, w które pojazd musi być wyposażony. Użytkownicy, aby wnieść opłatę za przejazd drogą płatną, wybierają spośród dostępnych narzędzi do wnoszenia opłat, urządzenie dostosowane najbardziej do ich potrzeb:
- urządzenie pokładowe OBU (On Board Unit),
- Zewnętrzny System Lokalizacyjny (ZSL),
- bezpłatną aplikację mobilną e-TOLL PL.
Ważne! Użytkownicy systemu, aby wnieść opłatę za przejazd, muszą dokonać rejestracji w systemie, np. poprzez Internetowe Konto Klienta (IKK). Informacje o tym, jak zarejestrować się w systemie e-TOLL znajdują się na etoll.gov.pl.
W przypadku braku opłaty, użytkownik zostanie ukarany mandatem lub otrzyma karę administracyjną.
Wartość zabezpieczenia dla trybu odroczonej płatności
W momencie kiedy naliczone opłaty za przejazd drogami płatnymi osiągną 99% ustanowionego zabezpieczenia, blokowany jest tryb odroczonej płatności. W takiej sytuacji użytkownicy powinni zweryfikować swoje plany przejazdów i wyliczyć brakującą kwotę zabezpieczenia za pomocą kalkulatora wysokości zabezpieczenia.
Lista nowych odcinków dróg płatnych w e-TOLL od 1 listopada 2024 roku
Najnowsze komentarze