Głosowanie w Kościańskim Budżecie Obywatelskim 2025
Do końca września trwa głosowanie w Kościańskim Budżecie Obywatelskim 2025. Weź udział w głosowaniu i zdecyduj na co przeznaczone zostanie aż 150 tysięcy złotych.
Do 30 września trwa głosowanie w Kościańskim Budżecie Obywatelskim 2025. Weź udział w głosowaniu i zdecyduj na co przeznaczone zostanie aż 150 tysięcy złotych. Projekty zrealizowane zostaną w przyszłym roku w Gminie Miejskiej Kościan w ramach drugiej edycji Kościańskiego Budżetu Obywatelskiego.
Już po raz drugi mieszkańcy Kościana, za pośrednictwem budżetu obywatelskiego mają możliwość bezpośredniego decydowania o tym, na co zostaną wydane środki z budżetu miasta.
W drugiej edycji Kościańskiego Budżetu Obywatelskiego zwiększono pulę środków przeznaczanych na realizację wybranych przez mieszkańców projektów do 150.000 złotych.
Projekty podzielono na 2 kategorie kwotowe:
- projekt „Duży” – do 120 000 zł,
- projekt „Mały” – do 30 000 zł.
Każdy mieszkaniec Kościana jest uprawniony do oddania dwóch głosów, po jednym głosie w danej kategorii poprzez zaznaczenie pola obok wybranego projektu.
Małe Projekty Kościańskiego Budżetu Obywatelskiego
Projekt nr 1. Tablica wyników sportowych LED Stadion Miejski
Tablica wyników sportowych przeznaczona na Stadion.
Szczegółowy opis projektu:
Zakup i montaż tablicy wyników na Stadion Miejski. Planowany jest zakup i montaż tablicy wyników LED na potrzeby meczów i imprez sportowych odbywających się na Stadionie Miejskim.
Każdego roku na Stadionie Miejskim odbywa się około 100 meczów drużyn KP Obra 1912 Kościan – seniorów, juniorów, trampkarzy, młodzików, orlików.
Tablica wyników LED to efektowne i nieskomplikowane w obsłudze urządzenie które podniesie funkcjonalność Stadionu Miejskiego oraz zwiększy komfort oglądania meczów przez kibiców. Tablica wyników nadaje się znakomicie do prezentacji aktualnego wyniku, czasu oraz nazw grających drużyn. Duże cyfry gwarantują znakomita widoczność nawet ze znacznej odległości.
Projekt nr 5. Kościański Mural Historyczny
Celem projektu jest stworzenie muralu na murze dzielącym KOK i LOK. Wymalujmy historię naszego miasta oraz państwa polskiego na murze wzdłuż kościańskiego parku. Stwórzmy nową atrakcję turystyczną Kościana!
Szczegółowy opis projektu:
Murale jako sztuka wielkoformatowa są obecnie modnym trendem i powstają w największych miastach na całym świecie. Cieszą się uznaniem zarówno artystów jak i mieszkańców oraz turystów, co potwierdza powstały już w tym miejscu mural przedstawiający skrzydła.
W ramach projektu powstanie mural, na którym zostanie ukazana historia miasta począwszy od powstania, poprzez najważniejsze wydarzeni z dziejów miasta oraz historii Polski. Zostanie wykonany na murze dzielącym KOK i LOK wzdłuż kościańskiego parku. To idealna okazja, żeby w ten sposób uczcić 80-lecie działalności LOK.
Mural ten będzie z jednej strony spełniać rolę edukacyjną, przedstawiając w nowoczesny sposób m.in. sceny z historii naszego miasta, a z drugiej strony rolę turystyczną, gdyż może stać się nową atrakcją turystyczną naszego miasta, szczególnie dla osób zainteresowanych tzw. street art, czyli sztuką uliczną. Będzie to też świetna okazja do przeprowadzenia lekcji historii w terenie.
Mural sprawi że miejsce to stanie się kolorowe, a co za tym idzie, zachęci mieszkańców do jego odwiedzania. Mural umili też spacery i spędzanie czasu dzieci w pobliskim parku oraz będzie ciekawą lekcją historii. Sprawi też, że szary i nieatrakcyjny obecnie płot stanie się wizytówką miasta, a temat muralu wpisze się w profil działalności Ligi Obrony Kraju oraz Kościańskiego Ośrodka Kultury i Szkoły Podstawowej nr 1 w Kościanie.
Łączna powierzchnia muralu wyniesie blisko 200 m².
Zagłosuj na projekt nr 5: “Kościański Mural Historyczny” w Kościańskim Budżecie Obywatelskim!
Projekt nr 8. Odkrywamy super TALENTY, czyli muzyka z pasją w dobrym TON-ie
Zakup instrumentów muzycznych dla nowych orkiestrantów i organizacja koncertu: „Odkrywamy super TALENTY, czyli muzyka z pasją w dobrym TON-ie”
Szczegółowy opis projektu:
Celem projektu jest rozwój oraz wszechstronny rozwój miłośników muzyki, chcących – bądź już uczących się gry na instrumentach dętych w Orkiestrze Dętej „Ton” w Kościanie.
Grupa docelowa: uczniowie/orkiestranci
Dzięki grze w orkiestrze młodzi ludzie mają okazję poznać różne gatunki i style muzyki, a dzięki koncertowaniu w wielu miejscach- mogą podróżować, równocześnie rozwijając swoje pasje. Nauka gry na wszelkich instrumentach rozwija pamięć werbalną oraz połączenia nerwowe między dwoma półkulami mózgu, rozwija zdolności manualne, a przez to także potencjał intelektualny. Dzięki temu dziecko/młodzież osiągają lepsze wyniki w nauce, uczą się także systematyczności, dyscypliny, skupienia uwagi i osiągania celów. Wspólne przygotowywanie się do koncertów dają możliwość nie tylko planowania pracy indywidualnej każdego młodego muzyka, ale również uczy współpracy w grupie, tolerancji, szacunku dla każdego kolegi z zespołu/orkiestry.
Dla niektórych osób nauka gry na instrumencie jest również rodzajem terapii bądź zaistnienia w grupie rówieśniczej jako jednostka z niszową pasją. Muzyka jest także potężnym lekiem burzącym mury milczenia w przypadku autyzmu, Alzheimera, Parkinsona czy depresji. Efektem uzyskania dotacji byłby zakup instrumentów, które dadzą możliwość nauki gry na instrumentach dętych w orkiestrze. Lokalna społeczność zyskuje natomiast możliwość udziału w koncertach i podziwiania oraz muzycznego podróżowania wraz z Orkiestrą Dętą „TON” z Kościana.
Projekt nr 9. Zewnętrzna ścieżka sensoryczna (dźwiękowa) na placu zabaw przy Samorządowym Przedszkolu nr 1
Projekt zakłada zakup i montaż interaktywnej ścieżki sensorycznej (dźwiękowej) na placu zabaw przy Przedszkolu nr 1 w Kościanie.
Szczegółowy opis projektu:
Projekt zakłada zakup i montaż zewnętrznej ścieżki sensorycznej (dźwiękowej) na placu zabaw przy Przedszkolu nr 1 w Kościanie. Ścieżka sensoryczna ma na celu stymulację zmysłów dzieci poprzez interaktywne elementy dźwiękowe, które będą rozwijały ich słuch oraz kondycję ruchową. Inicjatywa ta wspiera rozwój motoryczny i poznawczy dzieci, jednocześnie zapewniając im nowoczesne i angażujące formy zabawy na świeżym powietrzu. Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu: Realizacja projektu jest konieczna z kilku powodów:
1. Rozwój sensoryczny dzieci: Wczesne dzieciństwo to kluczowy okres w rozwoju zmysłów. Ścieżka sensoryczna pomoże dzieciom w rozwijaniu percepcji słuchowej oraz koordynacji ruchowej poprzez interaktywną zabawę.
2. Nowoczesne metody edukacyjne: Wprowadzenie innowacyjnych form zabawy na placu zabaw podniesie jakość edukacji i rekreacji, dostarczając dzieciom nowych doświadczeń. Poprawa atrakcyjności placu zabaw: Nowe elementy wyposażenia przyciągną więcej dzieci i rodziców, co może przyczynić się do integracji społeczności lokalnej oraz większej aktywności fizycznej dzieci. Wsparcie dla przedszkola: Inwestycja w nowoczesne wyposażenie placu zabaw podnosi prestiż przedszkola i pokazuje zaangażowanie w wszechstronny rozwój podopiecznych.
Projekt nr 10. “KONSTA – Bezpieczny Przedszkolak. Bezpieczne Osiedle. Kierowco zwolnij!”
Zamontowanie dwóch urządzeń opartych o radarowy pomiar prędkości. Urządzenia będą informować kierowców o przekroczeniu prędkości.
Szczegółowy opis projektu:
Na ulicy Ludmiły Klaus obowiązuje strefa zamieszkania, jednak część kierowców nie przestrzega obowiązującego na niej ograniczenia prędkości. Progi zwalniające pobudowane na tej ulicy są zbyt niskie i nie zmuszają kierowców do zmniejszenia prędkości. Jest to widoczne szczególnie od ul. Północnej.
Przy ul. Ludmiły Klaus mieści się Przedszkole Samorządowe Nr 2, dlatego w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo przedszkolaków zasadnym jest zamontowanie w tym miejscu urządzeń opartych o radarowy pomiar prędkości.
Urządzenia będą informować kierowców o przekroczeniu prędkości. Kierowca jadący zgodnie z przepisami nagrodzony zostanie zielonym komunikatem “DZIĘKUJĘ”, w razie przekroczenia dopuszczalnej prędkości ukaże się pulsujący czerwony napis “ZWOLNIJ”. Co istotne, takie urządzenia, mają funkcję prewencyjną system informuje kierowców o przekroczeniu dopuszczalnej prędkości, co skłania do jazdy z dopuszczalną prędkością i zwiększa jednocześnie bezpieczeństwo na danym odcinku drogi.
Wyświetlacze nie stanowią podstawy do ukarania kierowcy, gdyż nie są fotoradarami, jednak realnie wpływają na bezpieczeństwo uczestników drogi.
Statystyki potwierdzają skuteczność takiego rozwiązania ze względu na działanie o charakterze psychologicznym – kierowcy zdecydowanie częściej zwalniają i jadą ostrożniej.
Efekty po zakończeniu projektu:
– zwiększenie bezpieczeństwa przedszkolaków i mieszkańców Osiedla Konstytucji 3 Maja,
– zmniejszenie liczby przypadków łamania ograniczenia prędkości na wskazanym odcinku drogi.
Projekt nr 11. Mural
Fan Club LECHA w Kościanie chce upamiętnić znanych mieszkańców miasta.
Szczegółowy opis projektu:
Jako członkowie kościańskiego fanklubu Lecha Poznań, aktywne zaangażowanego w sprawy naszego miasta, podjęliśmy decyzję o wzięciu udziału w konkursie „Inicjatywa Obywatelska” zorganizowanym przez Urząd Miasta Kościana. Naszym celem jest promowanie wybitnych postaci związanych z Kościanem i wydarzeń, które na trwałe zapisały się w historii miasta.
Uważamy, że powstanie muralu upamiętniającego postać wybitnego pięściarza, Feliksa Stamma, oraz harcerzy z Rezerwy Skautowej, którzy swoim działaniem przyczynili się do zwycięstwa Powstania wielkopolskiego, nie tylko dodałoby miasta kolorytu, ale równocześnie pomogło w jego promocji, dodatkowo niosąc ze sobą szczególny walor edukacyjny.
Zagłosuj na projekt nr 11: “Mural” w Kościańskim Budżecie Obywatelskim!
Duże Projekty Kościańskiego Budżetu Obywatelskiego
Projekt nr 2. Plac zabaw wraz z małą infrastrukturą na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Kościanie
Zagospodarowanie części obszaru zielonego znajdującego się na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Kościanie poprzez budowę placu zabaw dla dzieci w wieku 3-14 lat wraz z elementami małej architektury.
Szczegółowy opis projektu:
Projekt ma na celu zagospodarowanie nieużywanych terenów zielonych w okolicach boiska na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Kościanie. Szkoła Podstawowa nr 2 w Kościanie jako jedyna w mieście nie posiada placu zabaw. Umiejscowienie placu zabaw w tym miejscu ma tym istotniejsze znaczenie, że szkoła prowadzi oddziały przedszkolne.
Dzięki projektowi zostaną zagospodarowane w sposób estetyczny i przemyślany nieużywane tereny zielone, a uczęszczające do szkoły dzieci zyskają miejsce zabaw, rekreacji. Bez wątpliwości będzie mieć to wpływ na ich rozwój psychiczny i fizyczny. Z uwagi na fakt, że teren szkoły w określonych godzinach jest udostępniany mieszkańcom, stanie się miejscem zabaw i odpoczynku dla całych rodzin. Wspólne przebywanie, gry, zabawy, rozmowy powodują zacieśnianie więzi między mieszkańcami. Jest to niezwykle istotne dla społeczności osiedlowej. Na podkreślenie zasługuje fakt, że plac zabaw znajdować się będzie w centralnym punkcie osiedla.
Projekt nr 3. “Plac zabaw dla małych odkrywców”
Projekt “Plac zabaw dla małych odkrywców” zakłada stworzenie placu zabaw przy Samorządowym Przedszkolu nr 3 w Kościanie.
Szczegółowy opis projektu:
Celem naszego projektu jest stworzenie fascynującego placu zabaw przy Samorządowym Przedszkolu nr 3 w Kościanie.
W ramach projektu “Plac zabaw dla małych odkrywców” zostaną zamontowane różnorodne urządzenia, które zapewnią dzieciom niezapomniane doświadczenia:
1.Zestaw forteca EMILKA: dla małych poszukiwaczy równowagi i koordynacji ruchowej przygotujemy urządzenie, które pozwoli dzieciom doskonalić swoje umiejętności motoryczne. Zestaw ten zapewni ruch, zabawę i wyzwania, które rozwijają koordynację oraz budują pewność siebie.
2. Huśtawka podwójna drewniana (deska i kosz) oraz
3. Huśtawka WAŻKA drewniana podwójna: dla lubiących wszelkiego rodzaju bujanie i kołysanie przygotujemy huśtawki, które pozwolą na rozwój zmysłu równowagi oraz doświadczania świadomości ułożenia ciała w przestrzeni.
4. Piaskownica z panelami edukacyjnymi: przygotujemy specjalną przestrzeń, gdzie dzieci będą mogły czerpać radość z tworzenia i konstruowania. Podczas zabaw z piaskiem będą miały okazję odkrywać różne tekstury, rozwijając jednocześnie swoje zdolności manualne i kreatywność.
Cały plac zabaw będzie starannie dostosowany do potrzeb i bezpieczeństwa dzieci w wieku przedszkolnym. Poszczególne urządzenia zostaną wykonane z trwałych i bezpiecznych materiałów.
Zagłosuj na projekt nr 3: “Plac zabaw dla małych odkrywców” w Kościańskim Budżecie Obywatelskim!
Projekt nr 4. TELEBIM – Ekran LED
Zakup TELEBIMU – Ekranu LED wraz ze stelażem. Projekt zakłada zakup TELEBIMU – Ekranu LED w celu organizacji imprez plenerowych służących integracji mieszkańców Kościana podczas organizowanych przy jego pomocy stref kibica, kina letniego i innych imprez.
Szczegółowy opis projektu:
Zakup telebimu pozwoli na organizowanie stref kibica, kina letniego, pokazów bajek dla dzieci lub urozmaici festyny i inne spotkania mieszkańców miasta. W ostatnim czasie zostały zorganizowane dwie strefy kibica podczas Euro 2024. Mieszkańcom bardzo spodobała się taka forma integrowania się. Świadczy o tym bardzo wysoka frekwencja oraz pozytywne opinie. Z pewnością entuzjastycznie przyjęliby ofertę na strefy kibica na inne dyscypliny sportu np. siatkówkę, koszykówkę….
Latem można by organizować kino letnie, pokazy bajek w różnych miejscach, a w szczególności na rynku, co spowodowałoby, że mieszkańcy z przyjemnością w sobotnie wieczory spotykaliby się wspólnie. Tego typu spotkania z pewnością ożywiłyby starówkę miasta, a także byłyby atrakcją dla osób nie tylko mieszkających w Kościanie ale i z ościennych miejscowości, co wpłynęłoby na rozwój małej gastronomii i handlu w centrum.
Koszt wypożyczenia telebimu jest bardzo wysoki w związku z tym z pewnością ilość tego typu spotkań zostanie ograniczona lub wręcz niemożliwa z powodów finansowych, a telebim zakupiony ze środków w ramach Kościańskiego Budżetu Obywatelskiego byłby mobilny i po wykupieniu licencji można by z niego niemalże bezkosztowo korzystać w nieograniczonej ilości.
Zagłosuj na projekt nr 4: “TELEBIM – Ekran LED” w Kościańskim Budżecie Obywatelskim!
Projekt nr 6. Wymiana i montaż band na lodowisku MOSiR w Kościanie
Projekt dotyczy wymiany band na lodowisku MOSiR w Kościanie.
Szczegółowy opis projektu:
Ośrodek MOSiR w Kościanie pełni ważną funkcję sportowo- rekreacyjną dla mieszkańców nie tylko miasta, ale także sąsiednich gmin w powiecie kościańskim.
W sezonie zimowym z lodowiska korzysta wiele osób w tym dzieci i młodzieży oraz grup zorganizowanych jak również odbywają się na nim lekcje wychowania fizycznego.
Przez wiele lat użytkowania obiektu niektóre elementy zostały wyeksploatowane. Do takich zaliczyć można bandy okalające lodowisko. W chwili obecnej pola z których ogrodzenie jest zbudowane są połamane, połatane płytami drewnianymi lub popękane. Ponadto, przerwy między kolejnymi częściami band stanowią zagrożenie dla korzystających z lodowiska, gdyż o szczelinę można zahaczyć palcem i doznać wytknięcia lub złamania, co w przypadku początkujących łyżwiarzy skutecznie mogłoby zniechęcić do dalszej aktywności Łyżwiarskiej.
Mając powyższe na uwadze uważamy, że wymiana band na lodowisku MOSiR w Kościanie, pozwoli na wzrost bezpieczeństwa na kościańskim lodowisku oraz zapewni jego funkcjonowanie na kolejne lata. Dbanie o użytkowe obiekty sportowe, dostępne dla szerokiej liczby mieszkańców wpisuje się w trend rozwoju kultury fizycznej, a to z kolei przedkłada się na zdrowie. Bezpieczne i zadbane lodowisko to zachęta dla tych, którzy jeszcze nie próbowali swych sił na łyżwach, a także uatrakcyjni zajęcia w ramach lekcji wychowania fizycznego. Ponad to, tego typu obiekty stanowią wizytówkę miasta, a więc także działają na korzyść promocji naszej malej ojczyzny.
Projekt nr 7. Ratujemy i szkolimy! – Na STRAŻy bezpieczeństwa!
Projekt zakłada kupno i montaż dwóch zewnętrznych automatycznych defibrylatorów umieszczonych w krytycznych miejscach miasta Kościana, przeszkolenie grupy mieszkańców z zakresu podstawowej pierwszej pomocy przez wykwalifikowanych instruktorów medycznych, zakup breloków ratowniczych wyposażonych w rękawiczki oraz maseczkę do resuscytacji. Drugim trzonem projektu jest zakup przewoźnej pompy wysokiej wydajności, która służyć będzie mieszkańcom podczas ekstremalnych zjawisk pogodowych takich jak zalania, podtopienia czy powodzie.
Szczegółowy opis projektu:
Pierwszym ogniwem w łańcuchu przeżycia jest wczesne wezwanie służb ratunkowych, kolejnym ogniwem, jest jak najszybsze podjęcie działań ratunkowych, kolejnym, trzecim ogniwem jest wczesna defibrylacja z użyciem AED i ostatnie czwarte ogniwo to wczesna pomoc zaawansowana. Stres, choroby, nagłe zdarzenia – to sytuacje z którymi spotykamy się na codzień.
Pierwsza część projektu zakłada zakup profesjonalnego sprzętu w postaci automatycznych defibrylatorów AED, które rozmieszczone zostaną w krytycznych miejscach miasta Kościana, tak aby każdy z nas mógł korzystając z nich, pomóc bliźniemu. Wielu z nas w nagłej sytuacji, pomimo chęci, nie potrafi odpowiednio udzielić pomocy, dlatego projekt zakłada także przeszkolenie grupy mieszkańców przez profesjonalnych instruktorów, a także wyposażenie ich w podręczne mini breloki ratownicze z rękawiczkami i maseczkami do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Podczas szkolenia instruktorzy przekażą wiedzę na temat używania i współpracy z AED. Efektem pierwszego celu projektu będzie poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, zwiększenie wiedzy i znajomości pierwszej pomocy.
Drugim etapem projektu jest przeciwdziałanie efektom ekstremalnych zjawisk pogodowych poprzez zakup przewoźnej pompy wysokiej wydajności. Ostatnie miesiące pokazują zmieniające się warunki pogodowe, coraz liczniejsze powodzie, podtopienia czy zalania. Bywają okresy w których strażacy kilkanaście razy dziennie walczą z skutkami ulewnych deszczy czy wzrostu stanu wody w kościańskim kanale. Zakup specjalistycznego sprzętu pozwoli skuteczniej nieść pomoc, a także zapobiegać stratom materialnym mieszkańców Kościana. Sprzęt ten niewątpliwie służyć będzie także podczas dużych pożarów, gdy dostarczenie środka gaśniczego ma ogromne znaczenie.
Najnowsze komentarze