Obywatelskie ujęcie kierującego
Obywatelskie ujęcie kierującego w Kościanie. Kierujący samochodem miał 2,6 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został ujęty przez świadka
Do zdarzenia doszło na początku sierpnia br. około godziny 21:30. Obywatelskie ujęcie kierującego miało miejsce w Kościanie na ul. Śmigielskiej. Kierujący samochodem marki Hyundai miał 2,6 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został ujęty przez świadka, który wykazał się postawą godną naśladowania oraz dużą odpowiedzialnością, uniemożliwiając nietrzeźwemu kontynuowanie jazdy oraz powiadamiając Policję, zanim nieodpowiedzialny kierowca zrobił komuś krzywdę.
Z ustaleń policji wynika, że świadek zdarzenia ujął kierującego, który prawdopodobnie mógł znajdować się pod wpływem alkoholu. Z jego relacji wynikało, że kierujący pojazdem marki Hyundai nie zwracając uwagi na innych uczestników, wycofał gwałtownie z parkingu, wjeżdżając na środek ulicy, po czym przed przejściem dla pieszych zgasł mu silnik i nie potrafił już ruszyć. Zgłaszający po podejściu do pojazdu wyczuł silną woń alkoholu z ust kierującego, w związku z czym zabrał mu kluczyki i wezwał patrol Policji.
– Przybyli na miejsce policjanci ustalili, że kierującym był 62-letni powiatu kościańskiego. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy badanie trzeźwości potwierdziło przypuszczenia zgłaszającego. Okazało się, że mężczyzna miał aż 2,6 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 14 marca br., funkcjonariusze zabezpieczyli także jego samochód. – poinformował asp. Jarosław Lemański, oficer prasowy KPP Kościan.
Po wytrzeźwieniu mężczyzna usłyszał zarzut, a o jego dalszym losie zdecyduje Sąd. Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, wysoka kara finansowa oraz zakaz prowadzenia pojazdów, a także przepadek pojazdu.
– Wzorowa reakcja i postawa obywatelska być może zapobiegła tragedii. Zdecydowana reakcja pozwoliła wyeliminować kolejnego kierowcę, który stwarzał zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu. Pamiętajmy, że nawet anonimowa informacja przekazana policjantom o tym, że ktoś kieruje po alkoholu, może uratować czyjeś życie. – dodaje asp. Jarosław Lemański.
Przypominamy! Nowe przepisy kodeksu karnego!
14 marca br. weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego. Zawiera ona znaczące zmiany w prawie dotyczące konfiskaty samochodu za jazdę w stanie nietrzeźwości. Wprowadza obligatoryjną konfiskatę samochodu w przypadku, gdy kierowca prowadzi pojazd mając co najmniej 1,5 promila alkoholu w organizmie.
Dodatkowo przepisy przewidują konfiskatę samochodu lub jego równowartości w sytuacjach, gdy kierowca spowoduje wypadek, mając w organizmie minimum 1 promil alkoholu. Wprowadzone zmiany mają na celu zaostrzenie kar dla kierowców, którzy decydują się na jazdę w stanie nietrzeźwości, co ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. W sytuacji, gdy pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy, sąd orzeka przepadek jego równowartości.
Apelujemy o rozwagę, rozsądek oraz trzeźwość za kierownicą. Pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie, na które nie ma przyzwolenia. Nawet niewielka ilość alkoholu sprawia, że nasza zdolność reakcji i umiejętności prowadzenia spada. Jeżeli nie mamy pewności co do stanu trzeźwości, nie wsiadajmy za kierownicę!
Piłeś alkohol – NIE JEDŹ!
Najnowsze komentarze