Uczcili 80-lecie Ligi Obrony Kraju
Podczas zawodów strzeleckich z okazji Święta Wojska Polskiego na strzelnicy LOK w Kościanie członkowie LOK, zawodnicy oraz zaproszeni goście uczcili 80-lecie Ligi Obrony Kraju.
W niedzielę, 18 sierpnia na Strzelnicy LOK w Kościanie zorganizowane zostały zawody strzeleckie z okazji Święta Wojska Polskiego o puchar Burmistrza Kościana. Podczas zawodów strzeleckich członkowie LOK, zawodnicy oraz zaproszeni goście uczcili 80-lecie Ligi Obrony Kraju. Zorganizowany został także specjalny turniej dla dzieci w strzelaniu z karabinka pneumatycznego o puchar Prezesa LOK Kościan. Nie zabrakło również tortu dla wszystkich uczestników i przybyłych gości. Była to także okazja do tego, aby uhonorować najbardziej zaangażowane organizacje oraz członków i sympatyków LOK Kościan, którzy w ostatnich latach wnieśli duży wkład w organizację LOK w Kościanie.
Historia powstania Ligi Obrony Kraju
Po zakończonym strzelaniu krótką historię powstania organizacji Ligi Obrony Kraju przytoczył Jerzy Wiśniewski, Wiceprezes Zarządu Powiatowego LOK w Kościanie, jednocześnie p.o. Prezesa Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK Kościan:
– Organizacja nasza zrodziła się w 1944 roku, w trudnym wojennym okresie, na pierwszym skrawku ziemi polskiej, wyzwolonej spod okupacji niemieckiej, z głębokiej wdzięczności i szacunku społeczeństwa do Wojska Polskiego. Stała się w ciągu tych lat ogólnopolskim, patriotycznym stowarzyszeniem skupiającym w swych szeregach obywateli, głównie młodzież i rezerwistów Wojska Polskiego, dążących do umocnienia obronności Rzeczypospolitej Polskiej oraz gotowości do jej obrony.
Liga Obrony Kraju jest wierną kontynuatorką i spadkobierczynią tradycji swoich poprzedniczek – Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza i Ligi Przyjaciół Żołnierza, a także Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza Polskiego i Polskiego Białego Krzyża.
Geneza pierwszej poprzedniczki naszej Organizacji jest ściśle związana z wydarzeniami, które w lipcu i sierpniu 1944 roku rozgrywały się na wschodnich obszarach ziem polskich, wyzwolonych spod okupacji niemieckiej przez Armię Radziecką i walczących wraz z nią I Armię Wojska Polskiego. To wówczas w powiecie siedleckim zrodził się i rozwinął ruch społeczny, będący zalążkiem późniejszego Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza.
Na IV Krajowym Zjeździe Ligi Przyjaciół Żołnierza 12 listopada 1962 r. podjęto uchwałę o zmianie nazwy organizacji na Ligę Obrony Kraju oraz ustalono znacznie szerszy program działania Ligi w dziedzinie patriotyczno-obronnego wychowywania społeczeństwa, szkolenia dla Sił Zbrojnych i gospodarki narodowej oraz dalszego rozwoju sportów obronnych.
Liga Obrony Kraju przetrwała zmiany ustrojowe. Obecnie obowiązujący statut określa LOK jako „ogólnopolskie, patriotyczne stowarzyszenie, skupiające w swoich szeregach obywateli dążących do umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej oraz gotowych do jej obrony. Stowarzyszenie kultywuje tradycje narodowe i tradycje oręża polskiego. Nawiązuje do historycznego dorobku wszystkich organizacji wspierających obronność Ojczyzny”.
Powstanie Ligi Obrony Kraju i strzelnicy w Kościanie
Następnie Robert Sekuła, Prezes Zarządu Powiatowego LOK w Kościanie dodał, że organizacja LOK, realizując swoje zaszczytne statutowe zadania, na przestrzeni swojego 80-letniego istnienia jednoczyła wysiłki swoich członków i sympatyków – najpierw związanych z wyzwoleniem kraju i jego odbudową ze zniszczeń wojennych, a następnie z umacnianiem jego bezpieczeństwa, wzrostem siły obronnej, rozwojem szkolenia, sportów obronnych i politechnicznych:
– Chciałbym dodać, jak wynika z kart historii, pierwsze Koła Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza na ziemi leszczyńskiej tworzono od kwietnia 1945 roku, w pierwszej kolejności w większych miastach takich jak Leszno, Kościan, Rawicz, Gostyń i Wschowa. Członkowie kół zbierali podarki gwiazdkowe dla żołnierzy, pieniądze dla ubogich rodzin żołnierskich, młodzież również pisała listy do żołnierzy, spotykano się z poborowymi, zapoznawano się ze służbą wojskową. Pod koniec lat pięćdziesiątych powstały Kluby Oficerów Rezerwy. Liga Przyjaciół Żołnierza budowała trwałą bazę, w tym Ośrodki Szkolenia w Gostyniu, Kościanie, Wschowie i Górze. Ośrodki Szkolenia oprócz rozbudowanej bazy szkoleniowej urządziły sale tradycji, kluby łączności, kluby komputerowe, modelarstwa oraz strzelnice kulowe i pneumatyczne.
Dokładnie 16 lutego 1957 roku grupa ponad stu oficerów i podoficerów podjęła uchwałę o powołaniu Koła Oficerów Rezerwy przy Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Kościanie. Założycielem i zarazem pierwszym prezesem KOR w Kościanie w latach 1957 – 1967 był ppłk Wacław Krzyżostaniak. W 1960 roku kościańskie Koło włączono w struktury Ligi Przyjaciół Żołnierza, a dwa lata później Ligi Obrony Kraju. Odtąd Koło KOR znane było jako Klub Oficerów Rezerwy Ligi Obrony Kraju, a obecnie Klub Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju w Kościanie. Najaktywniejszą dziedziną działalności Ligi Obrony Kraju w Kościanie było niewątpliwie strzelectwo, które od zawsze cieszyło się szczególnym zainteresowaniem społeczeństwa, a zwłaszcza młodzieży.
Otwarcie strzelnicy w Kościanie odbyło się 10 października 1984 roku. Strzelnica budowana była w czynie społecznym przez 30 członków, a jej wartość wyniosła 3 mln zł. Łączna wartość strzelnicy wynosiła wówczas 9 mln zł. Należy także podkreślić, że nasze osiągnięcia nie byłyby możliwe, gdyby nie życzliwość i zrozumienie ze strony władz administracyjnych i samorządowych, wojska, policji oraz straży pożarnej, placówek szkolno-oświatowych i wielu przyjaciół, z którymi na co dzień łączą nas ścisłe związki.
Tworzą ją niewątpliwie ludzie czynu i dużego zaangażowania społecznego.
Realizacja inwestycji na strzelnicy
Zarząd Powiatowej Organizacji LOK w Kościanie jeszcze w tym roku planuje zrealizować kilka inwestycji na strzelnicy, których koszty jak wyjaśniają, muszą pokryć sami lub z pomocą partnerów, ponieważ nie mogą liczyć na środki z budżetu centralnego LOK ani oddziału Wojewódzkiego, o które się starali. W tym celu zachęcają lokalnych przedsiębiorców oraz firmy i chętne do pomocy osoby, do wsparcia ich przedsięwzięć, by stworzyć jak najlepsze warunki do uprawiania strzelectwa sportowego w Kościanie.
Chcieliby jeszcze w przyszłym roku włączyć się w struktury PZSS, pozwalające na organizację ogólnokrajowych zawodów strzeleckich oraz dające większe możliwości rozwoju kościańskich zawodników.
W dalszej części właśnie m.in. ludzi czynu i dużego zaangażowania społecznego postanowiono uhonorować z okazji 80. jubileuszu Ligi Obrony Kraju medalami LOK.
Medale Pamiątkowe 80-lecia LOK
Na wniosek Zarządu Powiatowej Organizacji LOK w Kościanie Medalem Pamiątkowym 80-lecia LOK uhonorowano Powiat Kościański, Burmistrza Miasta Kościana, Gminę Kościan oraz Radę Miejską Kościana.
Medale w imieniu Zarządu Powiatowej Organizacji LOK w Kościanie wręczyli Robert Sekuła oraz Jerzy Wiśniewski, a odebrali je przybyli Goście: Aleksander Sowa, Członek Rady Powiatu Kościańskiego oraz Patryk Piasecki, Zastępca Burmistrza Miasta Kościana.
Medale 80-lecia LOK „Za Zasługi”
Ponadto z okazji 80. jubileuszu Ligi Obrony Kraju na wniosek Zarządu Powiatowej Organizacji LOK w Kościanie Medalem 80-lecia LOK „Za Zasługi” uhonorowano najbardziej zaangażowanych w ostatnim czasie członków oraz sympatyków LOK Kościan. Medale, które w imieniu Zarządu wręczył Piotr Marcinowski, Członek Zarządu Powiatowej Organizacji LOK w Kościanie przyznano następującym osobom:
– Jerzemu Wiśniewskiemu – Wiceprezesowi Zarządu Powiatowego i p. o. Prezesa Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK Kościan, za rozwój klubu i działalność patriotyczną.
– Bartoszowi Zawartowskiemu – Prezesowi Klubu Płetwonurków Triton LOK Kościan, za rozwój klubu i sportów podwodnych,
– Maciejowi Michalskiemu – Prezesowi Klubu Łuczniczego Obrzanie LOK Kościan, za rozwój klubu i sportów łuczniczych,
– Mikołajowi Szklarskiemu – właścicielowi firmy Pio-Kom, partnerowi Ligi Obrony Kraju w Kościanie, za wkład w organizację imprez strzeleckich,
– Maciejowi Wojciechowskiemu – właścicielowi firmy Grawersi, partnerowi Ligi Obrony Kraju w Kościanie, za wkład w organizację imprez strzeleckich,
– Sławomirowi Wysoczańskiemu – właścicielowi firmy Solar Faza, partnerowi Ligi Obrony Kraju w Kościanie, za wkład w rozwój strzelnicy LOK Kościan,
– Markowi Kozłowskiemu – elektrykowi, partnerowi Ligi Obrony Kraju w Kościanie, za wkład w rozwój strzelnicy LOK Kościan,
– Patrykowi Pietraś-Szymczakowi – aktywnemu członkowi Klubu Strzeleckiego Amator LOK Kościan, za rozwój klubu i strzelectwa sportowego w Kościanie,
– Jagodzie Szermer – aktywnemu członkowi Młodzieżowego Klubu Strzeleckiego LOK Kościan, za rozwój klubu oraz postawy patriotyczne i godne reprezentowanie Ligi Obrony Kraju w Kościanie,
– Norbertowi Ścigale – aktywnemu członkowi Młodzieżowego Klubu Strzeleckiego LOK Kościan, za rozwój klubu i strzelectwa sportowego oraz postawy patriotyczne i godne reprezentowanie Ligi Obrony Kraju w Kościanie,
– Janowi Sankiewiczowi – aktywnemu członkowi Młodzieżowego Klubu Strzeleckiego LOK Kościan, za rozwój klubu i strzelectwa sportowego oraz postawy patriotyczne i godne reprezentowanie Ligi Obrony Kraju w Kościanie,
– Lilianie Zawartowskiej – aktywnemu członkowi Młodzieżowego Klubu Strzeleckiego LOK Kościan, za wysokie wyniki strzeleckie, a także zaangażowanie i rozwój klubu oraz strzelectwa sportowego,
– Robertowi Sekule – Prezesowi Powiatowej Organizacji Ligi Obrony Kraju w Kościanie, za całokształt pracy za rzecz Ligi Obrony Kraju i strzelectwa sportowego w powiecie kościańskim.
– Piotrowi Marcinowskiemu – aktywnemu członkowi Klubu Strzeleckiego Amator LOK Kościan, za wkład w rozwój strzelnicy LOK Kościan i strzelectwa sportowego w Kościanie.
Medalami LOK „Za Zasługi”
Na wniosek Młodzieżowego Klubu Strzeleckiego LOK w Kościanie Zarząd Główny Ligi Obrony Kraju postanowił uhonorować także najbardziej zaangażowanych członków Medalami LOK „Za Zasługi”. Medale te w imieniu Klubu wręczył Jan Sankiewicz, Prezes Młodzieżowego Klubu Strzeleckiego LOK Kościan, następującym członkom:
Srebrny Medal „Za Zasługi dla LOK” dla Roberta Sekuły
– Prezesa Zarządu Powiatowego LOK w Kościanie, Instruktora Strzelectwa i Trenera Młodzieżowego Klubu Strzeleckiego LOK Kościan, za podjęcie inicjatywy założenia klubu oraz jego kierowanie nieprzerwanie od 2019 roku, w tym prowadzenie regularnie licznych treningów strzeleckich, propagowanie strzelectwa sportowego oraz promowanie Klubu zarówno na arenie lokalnej, wojewódzkiej oraz krajowej. W tym czasie Robert Sekuła został wielokrotnie wyróżniany, w tym m.in. w Plebiscycie Sportowym Głosu Wielkopolskiego „Sportowcem Roku” 2019 oraz “Sportowcem Dekady” w 2020 roku i Trener Roku 2022 oraz 2023. Otrzymał również tytuł „Osobowość Roku 2020” za Działalność społeczną i charytatywną, a w ostatnim czasie został wybrany także „Nauczycielem Roku 2023” w Plebiscycie Edukacyjnym Głosu Wielkopolskiego. Prowadząc treningi w Klubie i organizując półkolonie strzeleckie niewątpliwie przyczynił się także do nagrody „Drużyna Roku 2023”, którą Młodzieżowy Klub Strzelecki LOK Kościan otrzymał w Plebiscycie Sportowym Głosu Wielkopolskiego.
Brązowy Medal „Za Zasługi dla LOK” dla Dagmary Szkudlarek i Alberta Szkudlarka
– rodzeństwo, które podobnie jak kilku innych członków Klubu, strzelectwo sportowe postanowiło trenować rodzinnie. Dagmara i Albert z klubem związani są niemal od samego początku i nie tylko mogą się poszczycić wysokimi wynikami w strzelectwie – Albert zdobył Srebrną Odznakę Sprawności Obronnej, natomiast Dagmara jako jedna z trzech osób w klubie Złotą Odznakę Sprawności Obronnej wykazując się precyzją i celnym okiem w ramach zaliczenia w Młodzieżowym Klubie Strzeleckim LOK Kościan, ale także nieocenioną pomocą w klubie, także za sprawą ich rodziców, którzy niejednokrotnie przyczynili się do podniesienia standardów strzelnicy oraz klubu. Dagmara i Alert chętnie biorą udział w „Akcjach Sprzątania Strzelnicy”, a także często można ich spotkać ze sztandarem organizacji Ligi Obrony Kraju w Kościanie, czy też w delegacji składającej kwiaty pod tablicami pamięci.
Brązowy Medal „Za Zasługi dla LOK” dla Filipa Jaśkowiaka
– Filip z klubem związany jest od września 2020 roku. W tym czasie wielokrotnie wykazał się wysokimi wynikami, stawając licznie na podium zawodów strzeleckich oraz Turniejów Ligi Strzeleckiej LOK Kościan, rywalizując przy tym z dorosłymi strzelcami z wieloletnim doświadczeniem. Filipa można spotkać nie tylko na zawodach strzeleckich, ale także podczas uroczystości patriotycznych, gdzie uczestniczy ze sztandarem organizacji Ligi Obrony Kraju w Kościanie. Filip jest ponadto stypendystą stypendium im. Dezyderego Chłapowskiego za bardzo dobre wyniki w nauce oraz aktywne członkostwo w Młodzieżowym Klubie Strzeleckim LOK Kościan.
Brązowy Medal „Za Zasługi dla LOK” dla Norberta Ścigały
– Norbert członkiem Klubu został w sierpniu 2021 roku, biorąc wcześniej udział w prowadzonych na Strzelnicy LOK w Kościanie półkoloniach strzeleckich pn. „Akcja Lato z LOK Kościan”, gdzie stawiał swoje pierwsze kroki. Podobnie jak Filip wykazuje się wysokimi wynikami strzeleckimi, stawając licznie na podium zawodów strzeleckich oraz Turniejów Ligi Strzeleckiej LOK Kościan rywalizując ze starszymi zawodnikami. Ponadto Norbert jest jednym z trzech członków w klubie, którzy do tej pory mogą poszczycić się zdobyciem Złotej Odznaki Sprawności Obronnej. Norbert w latach 2022-2023 pełnił także z powodzeniem funkcję Prezesa naszego Klubu, a jego osobę można było spotkać ze sztandarem organizacji Ligi Obrony Kraju w Kościanie, czy w delegacji składającej kwiaty pod tablicami pamięci.
Turniej Ligi Strzeleckiej LOK Kościan
Po oficjalnej części obchodów 80-lecia Ligi Obrony Kraju podsumowano rywalizację strzelecką. Na początku nagrodzono najlepszych strzelców turnieju dla dzieci z okazji 80-lecia LOK w strzelaniu z karabinka pneumatycznego o puchar Prezesa LOK Kościan.
W strzelaniu na 10 metrów najlepszymi strzelcami zostali:
- Alan Zawartowski – 94 pkt.
- Patryk Płocieniak – 89 pkt.
- Natalia Borowska – 84 pkt.
Zawody strzeleckie z okazji Święta Wojska Polskiego
W zawodach strzeleckich z okazji Święta Wojska Polskiego o puchar Burmistrza Kościana uczestnicy podzieleni na dwie kategorie wiekowe strzelali z karabinków sportowych z pozycji leżąc na 50 metrów. Najlepszymi strzelcami w poszczególnych kategoriach zostali:
Kategoria Junior:
- Filip Jaśkowiak – 87 pkt.
- Liliana Zawartowska – 87 pkt.
- Aleksander Frąckowiak – 87 pkt.
O zajętych miejscach na podium zadecydować musiały aż dwie dogrywki, a następnie decydowały ilości trafionych przez zawodników „10-tek” oraz „9-tek”.
Kategoria Senior:
- Rafał Jagodziński – 87 pkt.
- Robert Jankowiak – 87 pkt.
- Tadeusz Mruk – 85 pkt.
W kategorii Senior o zajętych miejscach na podium również zadecydować musiały ilości trafionych przez zawodników „10-tek” oraz „9-tek”.
Najlepsi zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz puchary i drobne upominki ufundowane przez Urząd Miejski Kościan oraz Starostwo Powiatowe w Kościanie.
Zawody dofinansowano z dotacji ze środków Gminy Miejskiej Kościan oraz Powiatu Kościańskiego.
Najnowsze komentarze