Więcej porodów w kościańskim szpitalu
Dyrektor SP ZOZ w Kościanie przekonuje, że z roku na rok w kościańskim szpitalu jest coraz więcej porodów. Rocznie w szpitalu w Kościanie na świat przychodzi około 426 dzieci. Każda mama po porodzie otrzymuje ręcznie wykonaną przez położne bransoletkę – z napisem „mama”.
Coraz więcej porodów odbierają lekarze i położne w kościańskim szpitalu. Na dzień 23 lipca tego roku odebrano 254 porody, w analogicznym okresie poprzedniego roku było ich 250. Szpital w Kościanie wybiera coraz więcej kobiet, nawet z sąsiednich powiatów.
Znacznie odmłodzona kadra oddziału ginekologiczno – położniczego.
W ostatnich latach kadra oddziału znacznie się odmłodziła. Na oddziale pracuje 12 lekarzy, w tym 6 młodych lekarzy specjalistów położnictwa i ginekologii, 2 lekarki rezydentki w trakcie specjalizacji oraz 19 położnych.
– Cieszę się, że mogę opowiedzieć o naszym wyjątkowym zespole na oddziale ginekologiczno – położniczym, który w ostatnim czasie bardzo się odmłodził. Nasz zespół lekarzy i położnych składa się z wykwalifikowanych i zaangażowanych specjalistów, którzy codziennie dążą do zapewnienia najwyższej jakości opieki dla naszych pacjentek – mówi Eliza Ptaszyńska, naczelna pielęgniarka szpitala. – Położne mają energię i inicjatywę, ciągle szukają nowych, lepszych rozwiązań. Mają mnóstwo pomysłów na to, aby kobiety rodzące u nas czuły się lepiej – podsumowuje.
Znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu.
Po kilku miesiącach przygotowań i szkoleń personelu, na bloku porodowym kościańskiego oddziału ginekologiczno – położniczego podczas porodu siłami natury będzie można skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego.
Znieczulenie ZO polega na podaniu leku znieczulającego bezpośrednio do przestrzeni zewnątrzoponowej, która znajduje się w środku kręgosłupa. Znieczulenie łagodzi ból porodowy, ale nie eliminuje go całkowicie. Do znieczulenia kwalifikuje lekarz prowadzący poród w porozumieniu z lekarzem anestezjologiem.
Skład oddziału ginekologiczno – położniczego.
W skład oddziału ginekologiczno – położniczego wchodzą: blok porodowy, oddział położniczy oraz oddział ginekologiczny.
Blok porodowy posiada 2 klimatyzowane sale porodowe przeznaczone do porodów rodzinnych. Obie sale wyposażone są w nowoczesny sprzęt, w tym sterowane łóżka, które umożliwiają poród w różnych pozycjach. Dodatkowo sale wyposażone są w piłki, drabinki, worki sako i krzesła porodowe.
W każdej sali porodowej znajduje się monitoring kardiotokograficzny (KTG), który pozwala lekarzowi lub położnej na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów macicy. Odczyt z obu urządzeń możliwy jest w dyżurce lekarskiej, dzięki czemu rodząca kobieta i towarzysząca jej osoba mogą tak długo jak to możliwe ze wzglądów medycznych zachować maksymalną intymność.
Przy każdym łóżku porodowym znajduje się specjalna lampa, która wyświetla imię rodzącego się właśnie dziecka. Mamy mogą też połączyć się z głośnikiem przez bluetooth i podczas porodu słuchać ulubionej muzyki. Przy salach znajduje się miejsce z fotelem do kangurowania.
Poza salami porodowymi na bloku znajduje się też jedna sala operacyjna przeznaczona wyłącznie do zabiegów położniczych. Na części porodowej oddziału znajduje się 11 łóżek. Wszystkie sale są jedno lub dwuosobowe.
Coraz więcej dzieci przychodzi na świat w szpitalu w Kościanie.
Rocznie w kościańskim szpitalu na świat przychodzi około 426 dzieci.
– Liczba porodów na naszym bloku porodowym nie spada, w przeciwieństwie do innych, sąsiednich szpitali. Kobiety chcą tutaj rodzić. Przyjeżdżają do nas nawet z sąsiednich powiatów – zauważył Wojciech Maćkowiak, dyrektor szpitala. – Na dzień 23 lipca tego roku odebraliśmy 254 porody, w analogicznym okresie poprzedniego roku było ich 250. Tylko w ciągu ostatnich 8 dni lekarze i położne odebrali 25 porodów – podsumował dyrektor.
Podkreślić należy, iż SP ZOZ w Kościanie pomimo wycofania się NFZ z finansowania programu nadal realizuje projekt pt. DIETA MAMY.
Poradnia ginekologiczno – położnicza w kościańskim szpitalu.
W kościańskim szpitalu działa też poradnia ginekologiczno – położnicza.
– Nadal na wizytę w poradni niestety trzeba czekać – mówi Michał Krybus, kierownik oddziału ginekologiczno – położniczego. – Wiadomo, że jak kobieta przychodzi z problemem, który wymaga natychmiastowego działania, to przyjmowana jest w dniu zgłoszenia albo kierowana jest na oddział. Moim zdaniem 2 tygodniowy czas oczekiwania to nadal zbyt długo.
Poradnia czynna jest 5 dni w tygodniu, w wybrane dni tygodnia przyjmuje 2 lekarzy. W tej chwili czas oczekiwania na wizytę w sytuacjach, które nie wymagają natychmiastowego przyjęcia wynosi około 2 tygodni.
Zdjęcia: Powiat Kościański
Najnowsze komentarze