Site icon Kościan na sygnale

Nowe paliwo E10 na stacjach od 1 stycznia 2024

Paliwo E10 zastąpi w Polsce benzynę Pb95. Co to oznacza dla kierowców? Sprawdź, czy twój samochód jest kompatybilny z benzyną E10.

Od 1 stycznia 2024 r. na polskich stacjach pojawiło się nowe paliwo – benzyna E10, która zacznie zastępować sprzedawaną od lat benzynę E5, znaną jako 95. Nie wszystkie samochody można bezpiecznie nią zatankować, ale właściciele starszych aut będą mieli wyjście awaryjne. Niestety droższe.

W całej Polsce od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo tzw. E10. Kierowcy, którzy tankują benzynę 95, z czasem nie będą mieć wyboru, ponieważ benzyna E10 zastąpi benzynę E5. Co ważne, w wielu krajach Unii Europejskiej benzyna E10 dostępna jest od lat.

Benzyna E10 jest już szeroko stosowana na całym świecie, w tym w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii. Od 2016 r. jest również paliwem wzorcowym, na którym nowe samochody są testowane pod kątem emisji i osiągów.

Polska będzie 19 krajem w UE, który wprowadzi paliwo E10. Paliwo to jest już dostępne w Austrii, Belgii, Bułgarii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niderlandach, Hiszpanii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Luksemburgu, Niemczech, Rumunii, Słowacji, Szwecji i Węgrzech. Dodatkowo w Europie E10 jest dostępna także m.in. w Wielkiej Brytanii i Norwegii.

Głównym celem zmian jest ograniczenie negatywnego wpływu sektora transportu na zdrowie ludzi i środowisko naturalne, w tym poprawa jakości powietrza w dużych miastach gdzie transport samochodowy jest głównym emitentem zanieczyszczeń (smogu). Ponadto, zwiększenie udziału zrównoważonych biopaliw w paliwach transportowych umożliwi Polsce osiągnięcie unijnego celu 14% udziału paliw pochodzących z surowców odnawialnych w paliwach zużytych w transporcie oraz zmniejszy zależność od paliw kopalnych.

Na czym polega różnica?

Różnica polega na zawartości dodatku w paliwie. Benzyna silnikowa E10, która zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95, będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów (bioetanolu). Benzyna silnikowa E5 zawierała maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów.

W efekcie liczba oktanowa pozostaje bez zmian, ale inny będzie skład chemiczny paliwa. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. Dla wielu kierowców może jednak stanowić to problem.

Jakie pojazdy można tankować nową benzyną E10?

W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

Starsze samochody nie są przystosowane do używania benzyny E10. Problemem jest zastosowanie w budowie układu paliwowego materiałów, które wchodzą w reakcję z paliwem, zawierającym większy odsetek alkoholu, a także słaba współpraca z E10. W efekcie po zatankowaniu E10 do takich samochodów możliwe jest odczucie spadku mocy czy wzrost spalania. Ponadto w wyniku długotrwałego korzystania z paliwa E10 może dojść do przedwczesnej korozji elementów układu paliwowego, a nawet jego rozszczelnienia.

Jak tankować starsze samochody?

Oczywiście nie oznacza to, że aut, których nie wolno tankować E10, nie będzie już dało się używać. Kierowcy takich samochodów po 1 stycznia 2024 r. będą musieli tankować paliwo Pb98, w którym dodatek biokomponentu nie zostanie zwiększony. Nie jest jednak tajemnicą, że paliwo 98 jest wyraźnie droższe od popularnego 95.

Kluczowe jest więc pytanie o to, które auta można tankować benzyną E10, a które nie powinny być nią tankowane.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że „znaczna większość” aut o zapłonie iskrowym wyprodukowanych po 1 stycznia 2010 r. jest przystosowana do spalania benzyny E10. Łatwo jednak zauważyć, że jest to mało precyzyjna informacja.

Wiele marek o wiele wcześniej przygotowało swoje auta na paliwo E10. Rząd uruchomił stronę, na której można sprawdzić swój samochód.

Wyszukiwarka jest dostępna na stronie: e10.klimat.gov.pl

Uwaga! W przypadku gdy pojazd nie jest przystosowany fabrycznie do eksploatacji na benzynie silnikowej E10, nie należy tankować takiego paliwa! Stosowanie benzyny silnikowej E10 w samochodach niedostosowanych to takiego paliwa może spowodować, w perspektywie średnio lub długoterminowej, uszkodzenie układu paliwowego.

Czy można mieszać ze sobą benzynę E10 z paliwem Bp98?

W przypadku gdy pojazd, zgodnie z deklaracją producenta, jest przystosowany do stosowania benzyny silnikowej E10, można ją mieszać z benzyną silnikową „Premium” 98 w dowolnych proporcjach.

Jaki wpływ ma benzyna silnikowa E10 na mój samochód?

Jeżeli silnik twojego samochodu jest przystosowany do zasilania benzyną silnikową E10, to nie odczujesz praktycznie żadnej różnicy, zwłaszcza jeżeli chodzi o trwałość czy moc silnika. Benzyna silnikowa E10, ze względu na większą zawartość bioetanolu, wytwarza nieco mniejszą ilość energii niż benzyna silnikowa E5, dlatego też możliwy jest niewielki wzrost zużycia paliwa (o około 1 do 2%). Jednak różnicę tę trudno wyodrębnić od innych czynników wpływających na zużycie paliwa, takich jak np. styl jazdy czy ciśnienie w oponach.

Exit mobile version