Site icon Kościan na sygnale

Zmarł Aleksander Heller, były burmistrz Kościana

Zmarł Aleksander Heller, radny Rady Miejski Kościana oraz pierwszy burmistrz miasta Kościana po przemianach ustrojowych.

Niespodziewanie w sobotę, 16 grudnia zmarł Aleksander Heller, radny Rady Miejski Kościana oraz burmistrz miasta Kościana w latach 1990-1994. Odszedł w wieku 73 lat.

Dotarła do nas smutna wiadomość o niespodziewanej śmierci Aleksandra Hellera, burmistrza Kościana, wieloletniego radnego, społecznika i dobrego druha.

Aleksander Heller został pierwszym Burmistrzem Miasta Kościana (w latach 1990-1994), budując z powodzeniem pierwszy w odrodzonej Polsce samorząd lokalny Gminy Miejskiej Kościan.

W następnych latach wyborcy wielokrotnie obdarzali Aleksandra Hellera zaufaniem wybierając go radnym Rady Miejskiej Kościana w kadencjach 1990-1994, 1998-2002 (członek Komisji Budżetu i Finansów, Komisji Spraw Komunalnych i Ochrony Środowiska i Komisji Rewizyjnej), 2002-2006 (członek Komisji Budżetu i Finansów), 2006-2010 (członek Komisji Spraw Komunalnych i Ochrony Środowiska i Komisji Rewizyjnej, Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów), 2010-2014 (członek Komisji Spraw Komunalnych i Ochrony Środowiska, Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów), 2014-2018 (członek Komisji Spraw Komunalnych i Ochrony Środowiska, Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów). Był również członkiem Rady Osiedla Śródmieście, w której działał przez wiele lat. Od 1994 r. prowadził własną działalność gospodarczą.

Aleksander Heller był z wykształcenia magistrem inżynierem Budownictwa Lądowego o specjalności inżynieria środowiska. Ukończył Politechnikę Poznańską. W latach 1977-90 pracował jako kierownik Działu Przygotowania Produkcji w Przedsiębiorstwie Budownictwa Rolniczego w Kościanie.

Społecznik, niekwestionowany autorytet, człowiek zaufania publicznego, działacz Komitetu Obywatelskiego w Kościanie. Od 2005 r. skarbnik Stowarzyszenia Porozumienie Ziemia Kościańska.

Zasługi Aleksandra Hellera

Najważniejsze zasługi Aleksandra Hellera dla Kościana: oddłużenie miasta w 1991 r. na łączną sumę 10,5 mld zł, wzorowa współpraca z Gminą Kościan owocująca poszerzeniem granic administracyjnych miasta z dniem 01.07.1994 r., wybudowanie w 1992 r. nowego miejskiego wysypiska odpadów komunalnych w Bonikowie, inwestycje w ujęcia wody i magistrale wodociągowe dające już w 1991 roku wyraźny wzrost ilości dostarczanej dla miasta wody, ukończenie budowy i oddanie do użytku w lutym 1994 r. największej wówczas w mieście sali gimnastycznej z trybunami dla widowni przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kościanie, zwodociągowanie i skanalizowanie Os. Błonie, gdzie skażenie wód gruntowych zagrażało zdrowiu mieszkańców, podjęcie w 1993 r. trudnej decyzji o likwidacji Spółki Wodno-Ściekowej „Kościan” i samodzielnej realizacji przez miasto oczyszczalni ścieków, znaczące dosprzętowienie Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych, pozwalające na polepszenie stanu porządku w mieście, realizacja w latach 1991-93 inwestycji i remontów drogowo-oświetleniowych zmieniających wizerunek miasta szczególnie w strefie śródmiejskiej, kapitalne remonty mostów w 1992 roku w ul. Marcinkowskiego i Łąkowej, ratujące istnienie tychże budowli, zakup gruntów i poszerzenie w 1993 r. cmentarza komunalnego, remonty miejskich obiektów (dom kultury, stadion, biblioteka, żłobek), po latach zaniedbań uporządkowanie parku miejskiego. Samorząd miejski przejął prowadzenie placówek oświatowych, w tym także jako pierwszy w województwie prowadzenie Liceum Ogólnokształcącego.

Za zasługi uhonorowany m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi.

W czerwcu 2022 roku Kapituła Nagrody Miasta Kościana „Kościan Dziękuje” przyznała Aleksandrowi Hellerowi Statuetkę Nagrody „Kościan Dziękuje” w dowód uznania za pionierskie działania przy tworzeniu podstaw odrodzonego samorządu.

Pozostawił żonę, trójkę dzieci oraz dwójkę wnucząt.

Exit mobile version