Site icon Kościan na sygnale

Jak dojechać i gdzie zaparkować we Wszystkich Świętych?

Trwają przygotowania do odwiedzin grobów naszych bliskich. Sprawdź jak będzie wyglądała organizacja ruchu oraz gdzie zaparkować w dzień Wszystkich Świętych.

Nadchodzi dzień Wszystkich Świętych. Jest to okres, w którym przemieszczamy się po terenie całego kraju odwiedzając groby swoich bliskich. Pozostajemy tam w modlitwie, ciszy i spokoju, porządkujemy także miejsca ich spoczynku. Zanim wyruszymy w podróż sprawdźmy jak będzie wyglądała organizacja ruchu przy kościańskich cmentarzach oraz gdzie zaparkować w dzień Wszystkich Świętych. Pamiętajmy też, że niektórzy ten czas, naszą zadumę lub roztargnienie, mogą wykorzystać w zupełnie innym celu – jako okazję do popełnienia przestępstwa.

Okres „Wszystkich Świętych” to czas odwiedzania i porządkowania grobów. Niejednokrotnie przemierzamy wiele kilometrów, by odwiedzić groby naszych bliskich. Jak co roku funkcjonariusze będą starali się upłynniać ruch, przede wszystkim w rejonach cmentarzy. Wszystkich kierowców prosimy o to, by stosowali się do poleceń policjantów. Zachowajcie rozsądek i rozwagę!

Wielkopolska policja szykuje się na intensywne działania w okresie „Wszystkich Świętych”. Większej liczby funkcjonariuszy spodziewać się można zarówno na drogach, jak i w okolicach cmentarzy, którzy kierować będą ruchem.

Zarówno w Kościanie, jak i w całym powiecie kościańskim, w pobliżu cmentarzy nie planuje się wprowadzenia zmian w organizacji ruchu. Należy jednak spodziewać się utrudnień w ruchu oraz problemów z zaparkowaniem pojazdu. W wielu miejscach udostępnione zostaną specjalne miejsca parkingowe.

W Kościanie w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada wjazd na parking mieszczący się na Stadionie Miejskim od ul. Bączkowskiego i od ul. Maya będzie otwarty. Parking pozostaje do dyspozycji osób odwiedzających groby bliskich.

Apel Drogówki na dzień Wszystkich Świętych

Policjanci ruchu drogowego udzielać będą pomocy wszystkim uczestnikom ruchu w bezpiecznym dotarciu w rejony cmentarzy. W razie potrzeby podejmą ręczną regulację ruchu.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami prawa, na skrzyżowaniu polecenia policjanta kierującego ruchem są najważniejsze!

Wszyscy kierowcy są zobowiązani do wykonywania jego poleceń. Sygnały dawane przez kierującego ruchem są ważniejsze niż sygnalizacja świetlna i znaki drogowe.

Apelujemy o przestrzeganie wszystkich przepisów ruchu drogowego. Prosimy o ostrożność, koncentrację, zwracanie uwagi na pieszych i dostosowanie się do zmian wprowadzonych na ten świąteczny czas. Dla własnego bezpieczeństwa i spokoju, z wyprzedzeniem prześledźmy zmiany organizacji ruchu w obrębie cmentarzy.

Ponadto kierowcy powinni być przygotowani na kontrole techniczne pojazdów, kontrole prędkości oraz kontrole stanu trzeźwości.

Nie pozwalajmy osobom po alkoholu siadać za kierownicę!

Przypominamy również o obowiązku poruszania się pieszo po zmroku poza obszarem zabudowanym z elementami odblaskowymi. Jednocześnie zachęcamy do korzystania z tego rozwiązania również w innych, nieoświetlonych miejscach.

Zadbajmy o bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych!

Wychodząc z mieszkania czy domu, zadbajmy o jego odpowiednie zabezpieczenie. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna, w tym piwniczne i dachowe. Zamknijmy drzwi garażowe, pomieszczenia gospodarcze, a także furtki i bramy na posesję. Wybierając się w podróż komunikacją kolejową lub autobusową, pamiętajmy, aby nie pozostawiać bez opieki bagażu oraz swoich rzeczy osobistych w pociągach, autobusach oraz na dworcach. Pozostawiony bagaż może stać się łatwym łupem dla złodziei, ale również wywołać fałszywy alarm wśród służb mundurowych.

Udając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą dużych kwot. Nie będą nam tam potrzebne, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych. Zabierzmy ze sobą tylko tyle gotówki, ile będzie nam potrzebne do kupienia zniczy i wiązanek. Robiąc porządki na grobach i wokół nich oraz zapalając znicze, nie zostawiajmy bez nadzoru torebek, płaszczy czy innych wartościowych przedmiotów. Pamiętajmy o tym, aby pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy, w miarę możliwości trzymać w wewnętrznej kieszeni ubrania. Na pewno utrudnimy w ten sposób złodziejowi ewentualną próbę kradzieży. Dobrze jest, gdy ktoś bliski lub znajomy może nam towarzyszyć na cmentarzu. Wtedy mamy większą możliwość przypilnowania naszych rzeczy osobistych.

W natłoku spraw nie możemy również zapomnieć o naszych dzieciach. Odwiedzając groby, spotykamy się z krewnymi czy znajomymi. Dzieci nie zawsze są zainteresowane tematami naszych rozmów – szukają sobie w tym czasie innych zajęć. Chwila nieuwagi wystarczy, aby w tłoku, wśród grobów dziecko się zgubiło. Małe dzieci wyposażmy w kartkę lub opaskę na rękę z numerem telefonu do rodziców lub opiekunów. Przypomnijmy najmłodszym, że w trudnych sytuacjach zawsze mogą uzyskać pomoc od przedstawicieli służb mundurowych: policjanta, strażnika miejskiego, strażaka czy harcerza.

Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo zależy również od nas samych.

Exit mobile version