Site icon Kościan na sygnale

Szkolenie dotyczące Niebieskiej Karty

Komenda Powiatowa Policji w Kościanie zorganizowała szkolenie dotyczące Niebieskiej Karty. Poniżej można dowiedzieć się również jak działa Niebieska Karta i jakie są jej procedury.

W środę, 5 września 2022r odbyło się szkolenie skierowane do policjantów i członków zespołu interdyscyplinarnego gminy Kościan, którzy na co dzień mają styczność z procedurą Niebieskiej Karty.

Szkolenie dotyczące „Niebieskiej Karty” zorganizowała Komenda Powiatowa Policji w Kościanie przy współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych gminy Kościan.

Szkolenie zostało przeprowadzone przez pracownika Wielkopolskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień i Przemocy. Pracownik w przejrzysty sposób omówił zagadnienia związane z przemocą w rodzinie oraz procedurą „Niebieskiej Karty”. Udzielił także wyczerpujących odpowiedzi na zadawane pytania przez uczestników szkolenia.

Procedura Niebieskiej Karty w Polsce funkcjonuje od 1998r, lecz od momentu jej wprowadzenia przeszła wiele zmian. Zmiany te były wprowadzone po to, by w sposób kompleksowy diagnozować i udzielać realnej pomocy osobom doznającym przemocy w rodzinie. Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w przepisach, dlatego też bardzo ważne jest ciągłe doskonalenie się w tym zakresie przez policjantów i członków zespołów interdyscyplinarnych.

Procedura „Niebieskie Karty”

Przypomnijmy, że procedura „Niebieskie Karty” to ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty i ochrony zdrowia w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.

„Niebieska Karta” jest dokumentem służbowym wypełnianym przez funkcjonariusza policji w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie. Służy dokumentowaniu faktów związanych z przemocą w danej rodzinie, ocenie zagrożenia dalszą przemocą, oraz jako dowód w sprawach sądowych.

Dodajmy, że wypełnienie „Niebieskiej Karty” nie jest jednak równoznaczne ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa i nie stanowi podstawy do wszczęcia postępowania karnego. W przypadku jednak złożenia zawiadomienia i wszczęcia postępowania może ona zostać wykorzystana jako dowód procesowy.

Jak działa Niebieska Karta?

Dokumentacja „Niebieskie Karty” dla policji jest informacją, że w danej rodzinie dochodzi do przemocy. Dzielnicowy ma obowiązek nie później niż w ciągu 7 dni skontaktować się z daną rodziną. Jest też zobligowany do rozpoznania sytuacji i jej systematycznego monitorowania a także do udzielania pomocy w trakcie comiesięcznych wizyt.

Przez przemoc w rodzinie należy rozumieć jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób najbliższych (małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu) oraz innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Więcej informacji o Niebieskiej Karcie i pomoc:

Exit mobile version