Site icon Kościan na sygnale

Pożar ścierniska podczas prac polowych. Apel strażaków

5 zastępów straży pożarnej gasiło pożar ścierniska w Gierłachowie podczas prac polowych. Strażacy apelują do rolników o wzmożoną czujność.

Do pożaru doszło w czwartek, 21 lipca, ok. godz. 17:30. Pożar ścierniska miał miejsce w Gierłachowie (gmina Krzywiń) podczas prac polowych. Na szczęście ogień nie był duży i spaliło się niewielkie ściernisko oraz balot słomy na polu. Strażacy apelują jednak do rolników o wzmożoną czujność podczas rozpoczynających się żniw.

Zgłoszenie o pożarze podczas prac polowych strażacy otrzymali chwilę po godz. 17:30. Na polu w Gierłachowie zapaliło się ściernisko. Po przybyciu na miejsce strażacy zastali palące się ściernisko i balot słomy. Natychmiast podali dwa prądy wody. Dzięki szybkiej akcji, pożar szybko udało się opanować.

Również dzięki działaniom właściciela pola, jeszcze przed przybyciem jednostek straży pożarnej, ogień nie rozprzestrzenił się na większy obszar. Na szczęście pożar nie był duży. Spłonęło około pół hektara pola. Działania strażaków trwały ponad godzinę.

Do pożaru zadysponowano w sumie 5 zastępów straży pożarnej z PSP Kościan oraz OSP Krzywiń i OSP Jerka.

Dodajmy, że był to już drugi pożar na polu w powiecie kościańskim w trakcie tegorocznego sezonu. Do pierwszego pożaru doszło w sobotę, 16 lipca w Widziszewie, gdzie również spłonęło ściernisko. Na szczęście ogień zdołał objąć zaledwie kilkanaście metrów kwadratowych pola.

Przypomnijmy, że najczęstszą przyczyną pożarów jest nieostrożność podczas wykonywanych prac polowych. Z tego powodu strażacy apelują do rolników o zachowanie czujności.

Apel strażaków do rolników

Wielkimi krokami zbliża się okres żniw. Niestety czas wzmożonej pracy rolników często oznacza również więcej pracy dla strażaków.

– Ponad 75% powierzchni powiatu kościańskiego obejmują tereny rolnicze, na których w 2021 roku strażacy gasili aż 38 pożarów. Większości tych zdarzeń można było uniknąć zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa. Apelujemy o wzmożoną czujność podczas wykonywania prac polowych. Pamiętajmy, że najczęstszymi przyczynami pożarów podczas żniw jest nieostrożność oraz wady bądź niesprawność maszyn rolniczych. – informuje st. kpt. Bartosz Napierała, KP PSP w Kościanie

Strażacy przypominają również najważniejsze obowiązki z zakresu ochrony przeciwpożarowej wynikające z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719 ze zm.).

§ 41.1. Podczas zbioru, transportu i składowania płodów rolnych należy:

1) stosować wskazania podane w instrukcjach obsługi przy eksploatacji maszyn rolniczych i innych z napędem;
2) stosować silniki elektryczne o odpowiednim do warunków pracy stopniu ochrony; minimalna odległość układu napędowego od stert, stogów i budynków o konstrukcji palnej powinna wynosić 5 m;
3) ustawiać silniki spalinowe na podłożu niepalnym, w odległości co najmniej 10 m od stert, stogów lub budynków o konstrukcji palnej;
4) zabezpieczać urządzenia wydechowe silników spalinowych przed wylotem iskier;
5) zapewnić możliwość ewakuacji ludzi i sprzętu;
6) przechowywać niezbędne materiały pędne, w ilości nieprzekraczającej dobowego zapotrzebowania, w zamkniętych nietłukących się naczyniach, w odległości co najmniej 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych;
7) wyposażyć miejsca omłotów, stertowania i kombajnowania w gaśnice oraz w razie potrzeby w sprzęt służący do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru.

2. Palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transportu jest zabronione.

3. Używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych jest zabronione.

§ 42.1. Strefa pożarowa sterty, stogu lub brogu z palnymi produktami roślinnymi nie przekracza powierzchni 1 000 m2 lub kubatury 5 000 m3.

2. Przy ustawianiu stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujące odległości:

1) od budynków wykonanych z materiałów:
a) palnych – 30 m,
b) niepalnych i o pokryciu co najmniej trudno zapalnym – 20 m;
2) od dróg publicznych i torów kolejowych – 30 m;
3) od dróg wewnętrznych i od granicy działki – 10 m;
4) od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia – 30 m;
5) od lasów i terenów zalesionych – 100 m;
6) między stertami, stogami i brogami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe – 30 m.

3.  Wokół stert, stogów i brogów należy wykonać i utrzymać powierzchnię o szerokości co najmniej
2 m w odległości 3 m od ich obrysu pozbawioną materiałów palnych.

4. Produkty roślinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. W przypadku konieczności składowania produktów niedosuszonych należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.

§ 43. Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest zabronione.

Exit mobile version