Kolejne zatrzymania CBŚP w sprawie gangu
Kolejne zatrzymania policjantów CBŚP w sprawie gangu, którego członkowie okradali podróżnych w pociągach dalekobieżnych.
Jeszcze w listopadzie 2021 roku na terenie Kościana CBŚP rozbiło grupę przestępczą ukrywającą się w jednym z kościańskich hoteli. Wówczas zatrzymano w sumie 7 osób. Tym razem policjanci CBŚP przeprowadzili kolejne zatrzymania w sprawie gangu, którego członkowie okradali podróżnych w pociągach dalekobieżnych. Zatrzymano 13 podejrzanych i 1 doprowadzili z zakładu karnego. Łącznie 14 osób usłyszało zarzuty w Wydziale Zamiejscowym Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. Ofiarami padali cudzoziemcy, a celem sprawców były przede wszystkim pieniądze.
Przypomnijmy, że jedna z największych akcji CBŚP 2021 roku miała miejsce w Kościanie. Policjanci CBŚP na terenie Kościana przeprowadzili akcję, w której efekcie zatrzymano 7 osób. Ponadto zabezpieczono narzędzia mogące służyć do popełniania przestępstw na cudzoziemcach, głównie obywatelach Ukrainy. O sprawie pisaliśmy tutaj: “CPŚP rozbiło grupę przestępczą w Kościanie“.
Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie w różnych rejonach Polski okradali pasażerów pociągów było możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu i współpracy policjantów z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji, a także prokuratorów Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, funkcjonariuszy Wydziału do Spraw Operacyjno – Prewencyjnych i Bezpieczeństwa Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei oraz pracowników przewoźnika dalekobieżnego.
Gang okradający pasażerów pociągu
Gang okradał pasażerów w pociągach dalekobieżnych. Jak ustalili śledczy, przestępcy najpierw typowali podróżnego, głównie wśród cudzoziemców, zakładając, że taki nie zgłosi przestępstwa. Częstowali go alkoholem, do którego dorzucali tabletki. Gdy pasażer zasypiał, zabierali mu pieniądze. Zastraszali sokistów i konduktorów. Wydział Prokuratury Krajowej w Rzeszowie ustalił jednak, że niektórzy konduktorzy, kierownicy pociągu i ochroniarze współpracowali z gangiem.
– Najpierw typowali podróżnego, a następnie zabierali mu pieniądze, znajdujące się najczęściej w garderobie lub bagażu, albo spożywali z podróżnym alkohol, celem doprowadzenia go do stanu upojenia alkoholowego. Kolejną metodą sprawców było dodawanie do alkoholu lub napojów bezalkoholowych środków mających na celu szybkie spowodowanie stanu nieprzytomności. Sprawcy zastraszali i grozili funkcjonariuszom Straży Ochrony Kolei bądź załodze konduktorskiej danego pociągu w razie uniemożliwiania dokonywania przestępstw – opisuje Prokuratora Krajowa.
Kolejne działania w sprawie gangu okradającego podróżnych w pociągach
Wszystko wskazywało na to, że członkowie gangu współpracowali z osobami, które ułatwiały im popełnianie przestępstw. Dlatego też funkcjonariusze nie zakończyli swoich działań i dalej prowadzili ustalenia ściśle ze sobą współpracując. W ich wyniku zebrano materiał dowodowy świadczący o udziale w sprawie kolejnych 14 osób.
Na początku marca 2022 roku policjanci CBŚP przeprowadzili kolejne uderzenie, podczas którego zatrzymano 13 osób i czternastą doprowadzono z zakładu karnego do Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. Akcja miała miejsce na terenie województw: zachodnio-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i mazowieckiego.
– W Podkarpackim Wydziale Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie 10 osobom przedstawiono zarzuty dotyczące przyjmowania w związku z pełnieniem funkcji publicznej od członków grupy przestępczej korzyści majątkowych, w zamian za umożliwienie im dokonywania kradzieży, kradzieży zuchwałych w pociągach dalekobieżnych na szkodę podróżnych. Ponadto dwie zatrzymane osoby usłyszały zarzut pomocnictwa popełniania kradzieży, a kolejne dwie zarzut poplecznictwa. – dodają funkcjonariusze CBŚP.
Podejrzani to konduktorzy i kierownicy pociągu. W zamian za umożliwienie okradania podróżnych w pociągach mieli przyjmować od złodziei od 3 do 9 tysięcy złotych. Ponadto dwaj pracownicy agencji ochrony mienia usłyszeli zarzuty pomocnictwa do kradzieży i kradzieży zuchwałej, a kolejne dwie osoby – zarzuty poplecznictwa.
W sumie w gangu miało działać 21 osób. Grozi im do 8 lat więzienia.
Śledczy zwracają się z apelem do osób, które padły ofiarą w pociągach dalekobieżnych, a nie zgłosiły tego faktu organom ścigania. Informacje przekazywać można poprzez kontakt z policjantami CBŚP pod numerem telefonu (+48) 477 218 984.
Najnowsze komentarze