Site icon Kościan na sygnale

Szereg zmian walki z pandemią COVID-19

Premier zapowiedział od poniedziałku szereg zmian dotyczących walki z pandemią COVID-19. To między innymi skrócona kwarantanna czy darmowe testy w aptekach.

W piątek, 21 stycznia, Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział szereg zmian dotyczących walki z pandemią COVID-19. To między innymi: darmowe testy na obecność koronawirusa w aptekach, zwiększona liczba łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19, badanie u lekarza pierwszego kontaktu w ciągu 48 godzin od pozytywnego testu dla każdej osoby powyżej 60. roku życia, skrócenie kwarantanny.

Premier Mateusz Morawiecki na piątkowej konferencji prasowej przedstawił obostrzenia dotyczące walki z koronawirusem.

Piąta fala stała się faktem. Ona się różni od poprzednich, bo mamy do czynienia z wirusem omikron, który jest bardziej zakaźny. Mierzymy się z nową sytuacją – powiedział Mateusz Morawiecki.

1. Zwiększenie liczby łóżek w szpitalach przeznaczonych dla chorych na COVID-19.

Dzisiaj tendencja nie jest zła, bo zmniejsza się liczba zajętych łóżek, ale eksperci mówią nam, że za 7-10 dni ten trend się odwróci i może się gwałtownie zmienić. Będzie może nawet tysiąc łóżek dziennie wypełnianych przez osoby chore na COVID-19 – mówił premier.

Aktualnie resort zdrowia na leczenie przypadków COVID-19 przeznaczył 30 084 łóżka dla pacjentów, zapełnionych w ponad 40 procentach. Plan zwiększenia bazy łóżek zakłada w I etapie zwiększenie do 40 tys. łózek, w II etapie do 60 tys. łóżek. III etap zakłada natomiast wprowadzenie hospitalizacji w każdym szpitalu w kraju – szpitale byłyby przekształcane w miarę zapotrzebowania.

2. Od 27 stycznia darmowe testy antygenowe w każdej aptece.

Zwiększamy możliwość testowania i przede wszystkim wprowadzamy jak najszerszą powszechność testowania – powiedział premier.

Dodajmy, że na testy w aptekach nie będzie wymagane skierowanie. Każdy, kto jest zainteresowany takim testem, wypełniając formularz w domu, lub na miejscu w aptece, będzie mógł poddać się testowi i bardzo szybko zweryfikować testem antygenowym, czy jest zakażony czy nie.

Testy te jednak będą prowadzone wyłącznie w aptekach, które „są odpowiednio przygotowane infrastrukturalnie”. W aptece będzie musiało być wydzielone pomieszczenie, a także zachowane pewne standardy bezpieczeństwa. Chodzi głównie o te apteki, które w tej chwili prowadzą szczepienia.

3. Przejście administracji publicznej na pracę w trybie zdalnym.

Zalecam to też administracji samorządowej. Apeluję również do przedsiębiorców, by kilka najbliższych tygodni przepracowali w trybie zdalnym – apelował premier.

W nowym rozporządzeniu zapisano, że do dnia 28 lutego 2022 roku w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym, kierownicy urzędów mają polecić pracownikom wykonywanie pracy zdalnej.

4. Każdy pacjent 60+, który otrzyma pozytywny wynik testu, będzie mógł być w ciągu 48 godzin zbadany, przez lekarza pierwszego kontaktu.

To bardzo ważne dla wielu starszych ludzi, by lekarz stetoskopem przebadał, czy coś niedobrego dzieje się w płucach – dodał premier.

Zgodnie z rozporządzeniem każdy pacjent 60+ będzie mieć prawo, a lekarz POZ obowiązek, by zbadać bezpośrednio tego pacjenta w domu. Opieka musi być bardziej wzmożona, zanim jeszcze pacjent trafi do szpitala.

5. Skrócenie kwarantanny do 7 dni.

Korzystamy z doświadczeń innych krajów. Podobne rozwiązanie wprowadziły Niemcy, Francja, Belgia, Włochy czy Grecja. To zgodne z zaleceniami europejskich agencji – argumentował premier.

Skrócona kwarantanna obejmie wszystkie osoby kierowane na nią dopiero od 24 stycznia. Nie dotyczy to więc osób, które już są na kwarantannie.

Przypomnijmy, że osoby zamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie. Natomiast osoby zamieszkujące z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2, czyli ma pozytywny wynik testu, ma obowiązek poddania się kwarantannie od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu do 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej.

Sytuacja związana z Covid-19 w Polsce

W dniu konferencji premiera, czyli 21 stycznia, sytuacja pod względem liczby zakażeń była rekordowa. Mimo przeprowadzonych szczepień liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce była największa od początku epidemii COVID-19. Rekordowo rosła również liczba osób wysłanych przez sanepid na kwarantannę. I rekordowo podano także liczbę przeprowadzonych testów na obecność koronawirusa.

Rekordowa liczba zakażeń

W piątek resort zdrowia poinformował o 36 665 nowych zakażeniach. Był to najwyższy dzienny raport od początku epidemii w Polsce. Do tej pory najwięcej zakażeń było w raporcie z 1 kwietnia 2021 roku, czyli w szczycie trzeciej fali (35 251). W sobotę liczba nowych infekcji przekroczyła kolejny rekord i wyniosła 40 876.

Rekordowa liczba osób na kwarantannie

Aktualnie na kwarantannie skierowanej przez sanepid przebywa prawie 830 tysięcy Polaków, czyli więcej niż co pięćdziesiąty obywatel (ok. 2,17 procent).

Rekordowa liczba przeprowadzonych testów

Resort przekazał, że w ciągu doby wykonano również rekordowo 150 984 testy na obecność SARS-CoV-2.

Spada liczba osób w szpitalach

Liczba pacjentów w szpitalach (13 504) jest najniższa od 14 listopada, a liczba pacjentów, którzy są leczeni za pomocą respiratorów (1274), jest najniższa od 16 listopada.

Z powodu COVID-19 zmarło dziś 30 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 163 osoby. Biorąc pod uwagę średnią liczbę z ostatnich siedmiu dni, liczba osób chorych na COVID-19, które zmarły, spadła do 255 i jest najniższa od 18 listopada 2021 roku.

Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 4 484 095 infekcji. Zmarły 103 819 osoby.

Exit mobile version