Porwanie chłopca ze szkoły w Czaczu to Fake News
W sieci pojawił się fałszywy artykuł o nazwie “Porwanie chłopca ze szkoły w Czaczu! Policja opublikowała nagranie!”. Policja potwierdza, że to Fake News z próbą wyłudzenia!
W poniedziałek, 29 listopada w sieci oraz na portalach społecznościowych pojawił się fałszywy artykuł o nazwie “Porwanie chłopca ze szkoły w Czaczu! Policja opublikowała nagranie!”. Radzimy nie klikać w ten link. Kościańska policja potwierdza, że to Fake News z próbą wyłudzenia!
Na Facebooku coraz częściej udostępniany jest fałszywy artykuł na temat porwania chłopca przed szkołą w Czaczu. Wiele osób udostępnia post, nie zdając sobie sprawy, że to fałszywa informacja, mająca na celu wyłudzić nasze dane, w tym dane do naszego konta bankowego.
Kościańska policja potwierdziła portalowi Kościan na sygnale, że nie było żadnego zgłoszenia o porwaniu, a sam artykuł jest próbą oszustwa, żeby kliknąć w link.
Pamiętajmy, że okres przedświąteczny to wzmożony czas aktywności przestępców zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Szczególnie w okresie przedświątecznym zachowajmy ostrożność i weryfikujemy udostępniane informacje. Nie klikajmy w nieznane nam źródła linków. W tym czasie fałszywych informacji bardzo szybko przybywa, a każda ma na celu wyłudzić nasze dane oraz pieniądze.
Jak zatem nie dać się nabrać ani zmanipulować fałszywym wiadomościom w sieci?
Warto:
- rozważyć źródło – jaka redakcja odpowiada za to źródło, kto jest jej właścicielem itp.,
- sprawdzić tę informację w innych źródłach (upewnić się, że podają te same informacje),
- znaleźć datę publikacji (aby zobaczyć, czy informacje są aktualne),
- upewnić się, czy nie jest to żart lub satyra,
- zapytać ekspertów (uzyskać potwierdzenie od niezależnych ludzi dysponujących wiedzą na dany temat).
Warto też przyjrzeć się samemu sposobowi publikacji wiadomości.
- Czy znajduje się na znanej nam stronie internetowej?
- Czy adres tej strony nie budzi naszych wątpliwości?
- A także czy język newsa jest poprawny, czy zachowana jest ortografia i interpunkcja?
Jeśli nie, może to być słabej jakości tłumaczenie fake newsa, który ma za zadanie dotrzeć do jak największej liczby odbiorców i ich oszukać.
W dobie rozwoju Internetu jako głównego źródła informacji Fake Newsy stanowią poważne zagrożenie. Przy ogromnej liczbie danych i wiadomości, które docierają do nas każdego dnia, trudno nam jest kontrolować ich prawdziwość i jakość. Dlatego tak ważne jest krytyczne myślenie i zasada ograniczonego zaufania do źródeł.
Najnowsze komentarze