Site icon Kościan na sygnale

Uczcili rocznicę wybuchu II wojny światowej

W Kościanie oraz w Kurzej Górze uczcili 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W uroczystościach udział licznie wzięły delegacje oraz poczty sztandarowe.

1 września 2021 roku przedstawiciele samorządów oraz organizacji pozarządowych i służb mundurowych uczcili 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uroczystości rozpoczęto o godz. 10:00 pod pomnikiem zamordowanych mieszkańców Ziemi Kościańskiej w Kurzej Górze. Następnie w samo południe uroczystość odbyła się przy tablicach pamięci na Placu Niezłomnych w Kościanie.

Zarówno na uroczystości w Kurzej Górze, jak i w Kościanie pojawiły się liczne delegacje oraz poczty sztandarowe. W uroczystościach wzięli udział samorządowcy, radni, przedstawiciele Nadleśnictwa Kościan, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, młodzież szkolna, harcerze, członkowie Stowarzyszenia Strzeleckiego i Historycznego im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej, Ligi Obrony Kraju w Kościanie, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Kościanie oraz członkowie partii politycznych i organizacji społecznych, a także mieszkańcy.

Delegaci uczcili pamięć poległych, a także złożyli wiązanki kwiatów przy Tablicach pamięci.

Przypomnijmy, że 1 września 1939 roku wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły granice Rzeczypospolitej. Rozpoczęły tym samym II wojnę światową, która według różnych szacunków pochłonęła od 50 do 78 milionów ofiar. W tym około 6 mln mieszkańców Polski.

Zebraliśmy się na Placu Niezłomnych. Tutaj umieszczono prochy ze wszystkich miejsc kaźni i pól bitewnych, na których ginęli Kościaniacy. To symboliczne miejsce upamiętnia bohaterów z lat 1939-1945 poległych na polu chwały, zamordowanych na Ziemi Kościańskiej, zamęczonych w obozach i więzieniach oraz Kościańskich Harcerzy, którzy zginęli za Ojczyznę. Z równie wielkim wzruszeniem i szacunkiem wspominamy dziś zarówno tych, którzy zginęli walcząc o wolność naszej Ojczyzny, żołnierzy polskich walczących na wszystkich frontach tamtej wojny, jak też niewinne ofiary – ludność cywilną prześladowaną przez obu okupantów. – podkreślił w okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Piotr Ruszkiewicz.

Przekazujemy następnym pokoleniom pamięć o bohaterstwie naszych przodków, bo jest to patriotyczny obowiązek. Pamiętamy i pamiętać będziemy o ofiarach, jakie Polska złożyła na ołtarzu Ojczyzny. Żyjemy w wolnym kraju, a wolność zawdzięczamy między innymi tym, którzy za nią zginęli – dodał Burmistrz Kościana.

Fot. Urząd Miejski Kościana / Powiat Kościański

Exit mobile version