Site icon Kościan na sygnale

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie na przejściu dla pieszych na Pl. Paderewskiego w Kościanie. Piesza trafiła do szpitala.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 7 czerwca, ok. godz. 7:35 w Kościanie na skrzyżowaniu Placu Paderewskiego z ul. Traugutta. Potrącenie pieszej miało miejsce na przejściu dla pieszych.

Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kierujący pojazdem osobowym marki Seat, 74-letni mieszkaniec powiatu kościańskiego potrącił przechodzącą przez przejście dla pieszych 39-letnia kobietę.

Pieszą przetransportowano do szpitala na szczegółowe badania. Ze wstępnych ustaleń wynika, że na szczęście nie odniosła poważnych obrażeń.

Policja ustala szczegóły i okoliczności wypadku.

Potrącenia pieszych w Polsce

Pamiętajmy, że potrącenie pieszego to jeden z najczęstszych wypadków drogowych zdarzających się na polskich drogach.

Jak podają statystyki Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, tylko w 2019 roku na przejściach dla pieszych zginęło 190 osób, a jeszcze więcej zostało rannych. Liczba wypadków z udziałem pieszych na przejściach w całej Polsce w 2019 roku wyniosła 2864, a to i tak o 210 mniej niż w 2018 rok.

Niestety w większości przypadków sprawcami wypadków byli kierowcy, ale nie brakowało jednak i zdarzeń, za które odpowiedzialność ponosili sami piesi. Liczby są jeszcze większe, jeśli pod uwagę weźmie się wszystkie wypadki z udziałem pieszych (nie tylko te na pasach). Wtedy mówimy o 5932 wypadkach, w których zginęło 656 osób, a 5391 zostało rannych.

Jak widać, potrącenia pieszych zdarzają się bardzo często. Dla pieszego taki wypadek może być tragiczny w skutkach. Wynika to z faktu, że samochód, nawet przy niewielkiej prędkości, może spowodować śmiertelne obrażenia ciała.

Dla kierowcy oznacza to jednak kłopoty prawne. Potrącenie pieszego, niezależnie od tego, czy doszło do niego na pasach, czy poza nimi, stanowi przestępstwo. Mówi o tym art. 177 Kodeksu karnego. 

Rozmiar wymierzonej kary zależy przede wszystkim od okoliczności zdarzenia, a także obrażeń odniesionych przez pieszego na skutek potrącenia. W sytuacji, kiedy pieszy w wyniku wypadku doznał ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu lub też kierowca spowodował jego śmierć, to Kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolność od 6 miesięcy do 8 lat oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych do 15 lat.

W przypadku, gdy potrącony pieszy doznał jedynie lekkiego lub średniego uszczerbku na zdrowiu, to sprawca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za wykroczenie lub może mu grozić kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Exit mobile version