Site icon Kościan na sygnale

Mandaty za jazdę hulajnogą elektryczną

Hulajnogi elektryczne, rolki, wrotki i deskorolki od 20 maja zostały objęte nowymi przepisami. Zmienione prawo precyzuje mandaty za jazdę hulajnogą elektryczną oraz zakaz jazdy po alkoholu.

20 maja 2021 r. w życie weszła ustawa z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 720), regulująca status hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch oraz zasady korzystania z tych urządzeń w ruchu drogowym. Nowe przepisy precyzują mandaty za jazdę hulajnogą elektryczną oraz zakaz jazdy po alkoholu.

Zarówno hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego, jak też urządzenia wspomagające ruch zyskały w ustawie – Prawo o ruchu drogowym swoją definicję, a osoby je użytkujące mają zarówno prawa, jak i obowiązki. Należy podkreślić, że hulajnoga elektryczna i urządzenie transportu osobistego oraz urządzeń wspomagające ruch (np. rolki, wrotki, deskorolki) w znowelizowanych przepisach mają status pojazdu.

Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych

Policja podkreśla, że w prawie o ruchu drogowym pojawiają się trzy nowe definicje:

Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Urządzenie transportu osobistego – pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe (np. deskorolka elektryczna, elektryczne urządzenie samopoziomujące – monocykl, seegway).

Urządzenie wspomagające ruch – urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni (rolki, wrotki, deskorolka bez napędu elektrycznego).

Dopuszczalna prędkość hulajnogi elektrycznej

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

Do tego ma obowiązek korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, ale musi zachowywać się według następujących zasad:

Dodatkowo w myśl nowych przepisów użytkownik urządzeń wspomagających ruch ma korzystać z chodnika (z prędkością pieszego), drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów.

Uprawnienia do prowadzenia hulajnogi elektrycznej

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Uwaga! Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione! Dzieci nie mogą się nią poruszać również pod opieką osoby dorosłej. Mogą z niej korzystać jedynie w strefie zamieszkania i to pod okiem dorosłego.

Zakazy i obowiązki użytkowników hulajnóg elektrycznych

Nowe przepisy zabraniają:

Ustawa wprowadza także obowiązki dotyczące pozostawienia hulajnogi elektrycznej:

Osoba korzystająca z urządzeń wspomagających ruch ma obowiązek:

Mandaty za jazdę hulajnogą elektryczną

Prawo przewiduje również kary za poruszanie się hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo urządzeniami wspomagającymi ruch:

Exit mobile version