Site icon Kościan na sygnale

Matura 2021 w czasie pandemii

W tym roku po raz kolejny odbędzie się matura 2021 i egzamin ósmoklasisty w czasie pandemii. Jak będą wyglądały egzaminy?

W maju po raz kolejny odbędzie się matura 2021 i egzamin ósmoklasisty w czasie pandemii. Minister edukacji przedstawił szczegóły organizacji egzaminów. Egzaminy ósmoklasisty oraz maturalne odbędą się zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Jak będą wyglądały testy?

Konferencję minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zorganizował w środę (21 kwietnia) o godzinie 15:00. 

Nie będzie żadnych testów na koronawirusa przed egzaminami maturalnym i ósmoklasisty. Nie chcemy stresować zdających – stwierdził minister edukacji i nauki. 

W czasie konferencji Przemysław Czarnek przedstawił wytyczne, które Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały w związku z organizacją i przeprowadzeniem w 2021 r. egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, zawodowego oraz eksternistycznych.

W wytycznych znalazły się m.in. informacje dotyczące środków ochrony osobistej, środków bezpieczeństwa związanych z organizacją przestrzeni, budynków i pomieszczeń czy dodatkowe procedury bezpieczeństwa.

Są one zbliżone do obowiązujących w marcu podczas próbnych egzaminów maturalnych i próbnego egzaminu ósmoklasisty i do tych z egzaminów przeprowadzonych w ubiegłym roku również w reżimie sanitarnym.

Zapisano w nich m.in., że na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19. Zasada ta obowiązuje zdających, nauczycieli, egzaminatorów, obserwatorów, pracowników szkoły i innych osób zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu.

Egzaminy maturalne rozpoczną się 4 maja, potrwają do 20 maja. Egzamin ósmoklasisty odbędzie się od 25 do 27 maja. Egzaminy zawodowe i egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe będą przeprowadzone w czerwcu i w lipcu.

Matura 2021

Matury obowiązkowe odbędą się w tym roku tylko w części pisemnej na poziomie podstawowym. Część ustna odbędzie się tylko dla osób potrzebujących wyniku takiego egzaminu w rekrutacji na uczelnie zagraniczne.

Matury odbędą się na podstawie wymagań egzaminacyjnych z grudnia 2020 roku. Nie będzie obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Matura 2022

W 2022 roku egzaminy maturalne odbędą się zgodnie z wymaganiami egzaminacyjnymi z grudnia 2020 roku. Testy obowiązkowe odbędą się tylko w części pisemnej na poziome podstawowym.

Część ustna również odbędzie się tylko dla osób potrzebujących wyniku takiego egzaminu w rekrutacji na uczelnie zagraniczne. Dodatkowo w 2022 roku będzie obowiązek przystąpienia do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym.

Matura 2023

W 2023 roku matury odbędą się zgodnie z wymaganiami podstawy programowej z 2018 roku. Arkusze egzaminacyjne będą w formie określonej w „Informatorach”.

Podobnie jak rok wcześniej będzie obowiązek przystąpienia do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym, lecz bez konieczności zdania (tj. uzyskania progu wynoszącego 30% punktów).

Egzamin ósmoklasisty 2021

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się według wymagań z grudnia ubiegłego roku.

W arkuszach znajdzie się mniejsza liczba zadań, ale czas na ich rozwiązanie będzie taki sam jak w 2020 i 2019 roku. Mniejsza będzie też liczba zadań otwartych.

Egzamin ósmoklasisty 2022

W 2022 roku egzamin ósmoklasisty również będzie składał się z testów z trzech przedmiotów – języka polskiego, matematyki i języka obcego.

Nie będzie jeszcze egzaminu z przedmiotu dodatkowego – ten pojawi się dopiero w roku 2024.

Egzamin zostanie przeprowadzony w maju 2022. W arkuszach – tak jak w 2021 roku – znajdzie się mniejsza liczba zadań i czas na ich rozwiązanie będzie taki sam jak w latach 2020 i 2019. Podobnie mniejsza będzie też liczba zadań otwartych.

Egzamin ósmoklasisty 2023

W 2023 roku egzamin ósmoklasisty odbędzie się z kolei zgodnie z wymaganiami podstawy programowej z 2017 roku. Przeprowadzony zostanie w maju z trzech przedmiotów – języka polskiego, matematyki i języka obcego, bez egzaminu z przedmiotu dodatkowego.

Egzaminy zawodowe 2021

W tym roku egzaminy zawodowe w sesji letniej odbędą się między 7 czerwca a 8 lipca, a więc w zaplanowanych już wcześniej terminach.

Egzaminy zawodowe w tym roku oraz w kolejnych dwóch latach będą się odbywać w dwóch sesjach – sesji zimowej i letniej. Wymagania egzaminacyjne oraz warunki zdania egzaminów pozostaną bez zmian.

Do egzaminów zawodowych będą musiały obowiązkowo przystąpić osoby, które kształcą się zgodnie z podstawą programową z 2019 roku.

Exit mobile version