Site icon Kościan na sygnale

Strażacy z PSP Kościan podsumowali 2020 rok

Wzrost liczby zdarzeń w ubiegłym roku! Strażacy z PSP Kościan podsumowali 2020 rok.

Dziś, tj. 21 stycznia odbyła się narada Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie, w czasie której Strażacy z PSP Kościan podsumowali 2020 rok. Na naradę w tym roku, z powodu pandemii, nie zaproszono gości reprezentujących podmioty i wspierające bieżącą działalność.

Narada podsumowująca działalność KP PSP w Kościanie w 2020 roku

W tym roku z uwagi na panującą pandemię, narada w KP PSP w Kościanie odbyła się w znacznie węższym gronie, a udział w niej wzięli:

Naradę poprowadził Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie st. bryg. Andrzej Ziegler, przedstawiając syntetyczne sprawozdanie z działalności Komendy za 2020 rok.

Podsumowanie działalności Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie za 2020 rok:

Dane:20192020
– łącznie zdarzeń
w ciągu roku:
9201122
w tym:
pożary:168220
miejscowe zagrożenia:696862
fałszywe alarmy:5640
uczestnicy zdarzeń:
śmierć poniosło:1814
zostało rannych:210140
Statystyki:
Statystycznie do zdarzeń
dochodziło co:
9 godzin i 37 minut7 godzin i 49 minut
Pożary powstawały co:52 godziny i 8 minut 39 godzin i 55 minut
Do miejscowych zagrożeń
dochodziło co:
12 godzin i 35 minut10 godzin i 11 minut
Średni czas podjęcia interwencji
w zdarzeniach:
8 minut i 22 sekundy od przyjęcia zgłoszenia7 minut i 16 sekund od przyjęcia zgłoszenia
Średni czas podjęcia interwencji
z osobami poszkodowanymi:
5 minu i 50 sekund od przyjęcia zgłoszenia7 minut i 32 sekundy od przyjęcia zgłoszenia
Kwalifikowana pierwsza pomoc:
Udzielonej kpp:Strażacy 208 osobom udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocyStrażacy 134 osobom udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Spośród 1122 zdarzeń, do 642 wyjeżdżała Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza, natomiast do 772 wyjeżdżały jednostki OSP.

Udział poszczególnych jednostek OSP w usuwaniu skutków zdarzeń

Najważniejsze zdarzenia w 2020 roku

Pożar w kurniku

Dnia 3 stycznia w Piotrowie Pierwszym doszło o pożaru kurnika, w którym hodowano 2000 sztuk indyków. W momencie przybycia zastępów straży pożarnej ogień wychodził przez otwór w dachu na zewnątrz, a spod całej powierzchni dachu wydobywał się dym. Strażacy szybko opanowali sytuację i uratowali obiekt oraz inwentarz. Pożar zlokalizowano na powierzchni ok. 360m2 a następnie precyzyjnie dogaszono.

W dalszej kolejności wykonano rozbiórkę spalonej części i równolegle ewakuowano zwierzęta z obiektu. Wart podkreślenia jest fakt, że jedynie 70 indyków nie przeżyło pożaru.

Ogień gasiło 12 zastępów straży z KP PSP w Kościanie i jednostek OSP z gm. Czempiń, miasta i gminy Kościan a także z powiatu poznańskiego. Na czas trwania akcji w siedzibie Komendy czuwali druhowie z OSP Racot. Straty spowodowane pożarem oszacowano na 540 tys. zł a wartość uratowanego mienia na ponad 700 tys. zł.

Przysypany mężczyzna w wykopie

13 stycznia strażacy z KP PSP w Kościanie i miejscowej jednostki OSP wzięli udział w działaniach ratowniczych w Kurzej Górze, gdzie doszło do zasypania mężczyzny w wykopie. Niestety nie udało się uratować 31-latka.

Utonął w szambie


W czwartek 16 stycznia, strażacy zostali wezwani do Piotrowa Pierwszego, gdzie na terenie opuszczonego zajazdu mężczyzna wpadł do niezabezpieczonego szamba. Próbę ratowania początkowo podjął inny mężczyzna, ale po tym jak jego działania nie przyniosły skutku wezwał na pomoc służby. Na miejsce udały się zastępy z KP PSP w Kościanie oraz z jednostek OSP w Głuchowie i Czempiniu. Płetwonurek po krótkiej penetracji zbiornika odnalazł zaginionego, a po wydobyciu na powierzchnię rozpoczęto reanimację. Niestety lekarz stwierdził zgon 44-latka.

Podtrucie tlenkiem węgla

28 stycznia na os. Jagiellońskim w Kościanie doszło do zatrucia tlenkiem węgla. O zagrożeniu mieszkańców poinformowała czujka tlenku węgla zainstalowana w mieszkaniu. Strażacy na miejscu potwierdzili zagrożenie. Do kościańskiego szpitala trafiły 4 osoby, w troje dzieci.

Pożar budynku jednorodzinnego

W nocy 12 lutego w Starych Oborzyskach na parterze domu jednorodzinnego wybuchł pożar. Czteroosobowa rodzina opuściła dom przed przybyciem strażaków. Mimo bardzo intensywnie rozwijającego się ognia strażacy szybko opanowali żywioł ratując przyległy garaż oraz poddasze domu. Ogień wyrządził jednak znaczne szkody i rodzina praktycznie straciła dom. W akcji gaśniczej oprócz zastępów z KP PSP w Kościanie udział wzięły zastępy z OSP Kościan, Słonin i Czempiń.

Przygotowania do działań związanych z epidemią koronawirusa


W marcu trwały przygotowania jednostek ochrony przeciwpożarowej do ewentualnych działań związanych z epidemią koronowirusa. Gromadzono zapasy odzieży ochronnej i środków dezynfekcyjnych. Wyznaczono jednostki OSP do udziału w pomocy osobom będącym w kwarantannie i przekazano im zapas sprzętu oraz przeszkolono.

Sprawdzono sprzęt dedykowany do działań (namioty pneumatyczne, kabiny dekontaminacyjne itd.), wprowadzono zaostrzony reżim sanitarny i ograniczono dostęp do Komendy. Przygotowano zapasowe miejsca pełnienia służby oraz wprowadzono pracę zdalną.

Ponadto trwały szkolenia zmian służbowych z zakresu procedur postępowania. Codziennie uczestniczono w posiedzeniach Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omawiając najistotniejsze tematy na poziomie służb, inspekcji i straży.

Pożar nieczynnego zajazdu


Dnia 6 kwietnia 2020 roku w Piotrowie Pierwszym doszło do kolejnego pożaru pozostałości budynku po budynku hotelowo – gastronomicznym. Ustalono, że przyczyną pożaru było podpalenie. W akcji gaśniczej udział brało 8 zastępów z KP PSP w Kościanie oraz jednostki OSP z Czempinia, Głuchowa, Kościana oraz Strykowa.

Utonął mężczyzna

13 kwietnia strażacy zostali wezwani do Racotu, gdzie w rowie zauważono ciało człowieka. Strażacy z KP PSP w Kościanie oraz OSP Racot wydobyli ciało a lekarz stwierdził zgon 65-letniego mężczyzny.

Działania związane z epidemią koronawirusa

W kwietniu trwały różnego rodzaju działania jednostek ochrony przeciwpożarowej związanych z epidemią koronowirusa. Z dniem 14 kwietnia do dyspozycji zostało przekazanych 2 kadetów SA PSP w Poznaniu, którym przekazano dokumenty do zapoznania się, dotyczące charakterystyki zagrożeń i charakterystyki operacyjnej powiatu kosciańskiego.

W dni powszednie odbywały się posiedzenia PZZK, które zdominowały problemy zachowania bezpieczeństwa sanitarnego w DPS-ach. Złożono kolejne zamówienia na sprzęt ochronny (maski i ubrania). Otrzymano opryskiwacz spalinowy. Jednostki OSP prowadziły dystrybucję masek ochronnych oraz akcje informacyjne. Druhowie z OSP Kościan w porozumieniu z miejscowym OPS kontynuowali dostarczanie żywności do osób znajdujących na kwarantannie. W dniu 16 kwietnia dokonano bieżącego przeglądu stanu namiotu na terenie SP ZOZ w Kościanie.

Groźny pożar w Nowym Luboszu


W środę 22 kwietnia w Nowym Luboszu zapaliły się materiały składowane przy ścianie budynku mieszkalnego. Zanim na miejsce dojechali strażacy ogień zniszczył okno i rozprzestrzenił się do budynku. Szybka i zdecydowana akcja strażaków pozwoliła na lokalizację zagrożenia i uratowała część mieszkalną budynku. W akcji oprócz zastępów z KP PSP w Kościanie udział brały zastępy jednostek OSP z Racotu, Gryżyny i Kościana.

Wędkarz utonął w jeziorze

29 maja Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno – Nurkowego została zadysponowana do Gołanic w powiecie leszczyńskim, gdzie na jeziorze wywróciła się łódź wędkarska. Płynący do brzegu mężczyzna utonął i został podjęty z łodzi przez druhów ochotników. Kościańska grupa miała przeszukać akwen w celu wykluczenia innych osób poszkodowanych. Decyzją prokuratora działań tych nie podjęto i grupa wróciła do bazy.

Ogromny pożar odpadów w Piotrowie Pierwszym

W dniu 31 maja na terenie zakładu zagospodarowani odpadów „Pre Zero” w Piotrowie Pierszwym doszło do pożaru składowanych odpadów. Pożar gasiły łącznie 32 zastępy straży pożarnych z powiatu kościańskiego i poznańskiego. Na miejsce przybyła grupa operacyjna Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego a działaniami kierował z-ca Komendanta bryg. Jarosław Zamelczyk. W akcji uczestniczył pluton wsparcia z powiatu poznańskiego a także kontener ze sprzętem ochrony dróg oddechowych. Akcja trwała ponad 5 godzin.

Śmiertelny wypadek na drodze Czacz – Ponin

Dnia 19 czerwca na drodze pomiędzy Czaczem a Poninem doszło do wypadku. Samochód osobowy wypadł z drogi, dachował i uderzył w drzewo. W wyniku wypadku ciężko ranne zostały 2 osoby, którym strażacy udzielali kwalifikowanej pierwszej pomocy do momentu przybycia służb medycznych. Na miejscu wypadku lądował śmigłowiec LPR, który jedną z osób poszkodowanych zabrał do szpitala. Niestety, ale mężczyzna kilka godzin później zmarł w szpitalu.

Wypadek ze skutkiem śmiertlenym pod Turwią

Na początku wakacji, 1 lipca na drodze pomiędzy Rąbiniem a Turwią motocyklista potrącił zwierzę, po czym z kolei na leżącego na jezdni mężczyznę najechał samochód osobowy. Strażacy zabezpieczyli i oświetlili miejsce wypadku oraz udzielili poszkodowanemu kwalifikowanej pierwszej pomocy aż do momentu przybycia zespołu ratownictwa medycznego. Po przewiezieniu do szpitala 40-letni mężczyzna zmarł.

Pożar sterty odpadów


Dnia 4 lipca w Przysiece Polskiej w zakładzie recyklingu zapaliła się sterta odpadów. Pożar rozwijał się po powierzchni i objął ok. 150m2. W trudnej akcji trwającej prawie 14 godzin udział brało 16 zastępów PSP i OSP oraz 1 zastęp z KM PSP w Lesznie. Odcinki bojowe, przy których realizowano działania gaśnicze sprawiono zbiorniki wodne, do których wodę dostarczały jednostki OSP Kościan i OSP Nietążkowo. Dyrekcja zakładu po pożarze zadeklarowało chęć zakupu 2 ton środka pianotwórczego dla strażaków.

Znaleziono ciało mężczyzny w stawie

W godzinach porannych, 6 lipca Policja prosiła o przeszukanie stawu w Śmiglu, gdyż zachodziło podejrzenie, że poszukiwany od kilkunastu godzin mężczyzna mógł utonąć. Na miejsce udała się Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno – Nurkowego. Podczas wstępnego rozpoznania i przeszukiwania brzegu zlokalizowano ciało 31-letniego obywatela Ukrainy. Strażacy wydobyli ciało na brzeg i przekazali pod nadzór Policji.

Pożary podczas prac polowych

28 lipca strażacy interweniowali podczas dwóch pożarów związanych z wykonywaniem prac polowych podczas żniw. W Olszewie (gm. Śmigiel) spłonęła prasa do słomy a w Piotrkowicach (gm. Czempiń) 2 ha pszenicy na pniu. W obu przypadkach sprawna akcja kilkunastu zastępów straży pożarnej uratowała zboża rosnące na sąsiednich polach.

Kilka dni później, 31 lipca strażacy interweniowali gasząc pożary, które powstały podczas prowadzenia prac żniwnych na terenie powiatu kościańskiego w Olszewie, Starym Bojanowie oraz na terenie powiatu grodziskiego pomiędzy Sepnem a Sepienkiem oraz w Celinkach, gdzie do akcji zaangażowano także samolot gaśniczy, gdyż pożar zagrażał kompleksowi leśnemu.

Spłonął kombajn i zboże

6 sierpnia zastępy z KP PSP w Kościanie oraz OSP Głuchowo zostały zadysponowane do Modrza (powiat poznański), gdzie palił się kombajn i zboże na pniu na dużym obszarze.

Pożar odpadów w Przysiece Polskiej

16 sierpnia Dyżurny SKKP w Kościanie o godz. 0.24 poprzez CPR Poznań otrzymał informację o pożarze w Przysiece Polskiej w zakładzie zajmującym się recyklingiem odpadów. Pożar rozprzestrzeniał się po powierzchni sterty (odpady szarpane, materiały gumowe po segregacji oraz tworzywa sztuczne). KDR prosił o wsparcie kolejnymi zastępami.

W związku z dynamiką pożaru i potencjalnym zagrożeniem na miejsce zadysponowano między innymi dwie cysterny z wodą (OSP Strykowo, SA PSP Poznań), cysternę ze środkiem pianotwórczym (JRG Leszno), nośnik z kontenerem ODO oraz ze zbiornikiem środka pianotwórczego (JRG 4 Poznań), SD 32 (JRG Grodzisk Wlkp.). Działania trwały ponad 33 godziny i ostatecznie zakończyły się 17 sierpnia o godz. 10.00. Łącznie w akcji brały udział 34 zastępy i 112 strażaków z powiatów kościańskiego, poznańskiego i leszczyńskiego.

Śmiertelny wypadek na drodze S5


7 sierpnia na drodze ekspresowej S5 na węźle „Śmigiel Południe” na jezdni w stronę Wrocławia samochód osobowy uderzył w tył naczepy poruszającej się w tym samym kierunku. Ranny kierowca osobówki opuścił pojazd o własnych siłach natomiast pasażer pozostał zakleszczony we wraku. Strażacy zabezpieczyli miejsce wypadku i udzielili kierowcy kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W trakcie wykonywania dostępu do uwięzionego mężczyzny na miejsce dojechał zespół ratownictwa medycznego, a lekarz stwierdził zgon poszkodowanego. Po wykonaniu czynności dochodzeniowych prowadzonych przez Policję pod nadzorem Prokuratora wydobyto ciało z wraku i oczyszczono jezdnię z pozostałości powypadkowych.

Czołowe zderzenie dwóch pojazdów

Do groźnego zdarzenia doszło 25 września na drodze pomiędzy Kościanem a Luboszem, gdzie czołowo zderzyły się 2 samochody osobowe. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia strażacy odłączyli akumulatory w pojazdach, jednocześnie pomagali ZRM w udzielaniu pomocy 4 poszkodwanym osobom.

Śmiertelne uderzenie w drzewo

4 listopada na drodze Bruszczewo – Stare Bojanowo samochód osobowy uderzył w drzewo. Strażacy rannego kierowcę ewakuowali z rozbitego pojazdu i jednocześnie prowadzili resuscytację krążeniowo – oddechową. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon 32-letniego mężczyzny, który był jedyną osobą podróżującą pojazdem.

Zabrakło wolnych karetek pogotowia ratunkowego

Dnia 14 listopada w Kiełczewie i Bieżyniu strażacy zabezpieczali miejsce lądowania śmigłowca LPR, który transportował chorych do szpitali. Oba zdarzenia zaliczono jako izolowane zdarzenia medyczne.

Metalowy przedmiot na genitaliach

27 grudnia kościańscy strażacy strażacy zostali wezwani do szpitala w celu usunięcia metalowego przedmiotu z genitaliów 80-letniego mężczyzny.

Exit mobile version