Site icon Kościan na sygnale

Wojewoda zlikwiduje łóżka covidowe w szpitalu

Do końca grudnia bieżąceg roku, wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk zlikwiduje łóżka covidowe w szpitalu w Kościanie i innych szpitalach powiatowych w wielkoposlce.

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk poinformiwał, że do końca tego roku zlikwiduje łóżka covidowe w szpitalach powiatowych. Ich rolę przejmie szpital tymczasowy, który w najbliższych dniach powstanie na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Założenia dotyczące zmniejszania liczby łóżek wojewoda Łukasz Mikołajczyk przedstawił podczas wideokonferencji, w której udział wzięli marszałek województwa, prezydenci i starostowie, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ, rektor Uniwersytetu Medycznego oraz konsultanci wojewódzcy.

W których szpitalach zmniejszy się liczba łóżek?

– Liczba łóżek w szpitalach powiatowych zostanie zmniejszona, a ich rolę przejmie szpital tymczasowy. Obecnie od kilkunastu dni w Wielkopolsce dysponujemy liczbą około 1000 wolnych łóżek covidowych. Te łóżka sukcesywnie będą wracały do pacjentów w powiatach, ale musimy być równocześnie gotowi na zwiększenie zachorowań w okresie poświątecznym. Nie wykluczam, że wrócimy do tej infrastruktury, choć mam nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Zmniejszenia w poszczególnych szpitalach są oparte o rekomendacje Narodowego Funduszu Zdrowia.

W pierwszym etapie liczba łóżek zmniejszy się: w Kępnie (40 mniej); Krotoszynie (50); Kaliszu (31); Gostyniu (27); Kościanie (41); Chodzieży (66); Nowym Tomyślu (44); Obornikach (16); Wrześni (32); Puszczykowie (26); Kowanówku (22); Ludwikowie (20); Trzciance (42). Szpitale mają uwolnić 430 łóżek do 31 grudnia br.

– Na tym etapie epidemii chcieliśmy przywrócić szpitale do opieki nad pacjentami chorującymi na inne choroby niż Covid-19. Spośród 12 podmiotów prowadzących w ostatnim czasie oddziały covidowe, aż siedem zostało w całości przywróconych do stanu sprzed epidemii. We wszystkich tych szpitalach zostają łóżka buforowe – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Te szpitale, które w całości, lub z wyłączeniem pojedynczych oddziałów, były przeznaczone dla pacjentów z Covid-19, nadal będą się nimi zajmować. Taka organizacja zapewnia bezpieczeństwo wszystkim pacjentom.

Kiedy ruszy szpital tymczasowy

Budowa szpitala zakończyła się w końcu ubiegłego tygodnia. Szpital został odebrany przez służby wojewody i oczekuje obecnie na tomograf komputerowy. – Zakładaliśmy, że do szpitala tymczasowego trafi tomograf przenośny. Udało nam się jednak pozyskać tomograf stacjonarny, jeden z najlepszych na rynku. Jak tylko przyjedzie do Poznania w najbliższych dniach, szpital ruszy – tłumaczy wojewoda. 

Dyrektor Szpitala Klinicznego Przemieniania Pańskiego prof. Szczepan Cofta zadeklarował także gotowość kadry medycznej, która będzie w stanie obsłużyć 150 pacjentów.

Obecnie w Wielkopolsce do dyspozycji pacjentów z COVID-19 są 3202 łóżka, w tym wolnych 1176. W przypadku łóżek respiratorowych na łączą liczbę 258 przypada 90 wolnych.

Zdjęcie: WUW w Poznaniu

Exit mobile version