Site icon Kościan na sygnale

Kolejny pożar w Przysiece Polskiej oczami strażaków

Wracamy do sprawy i relacjonujemy kolejny pożar w Przysiece Polskiej w zakładzie zajmującym się recyklingiem odpadów, opisany oczami strażaków.

W niedzielę 16 sierpnia Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Kościanie o godz. 0:24 poprzez CPR Poznań otrzymał informację o pożarze. Był to kolejny pożar w Przysiece Polskiej gm. Śmigiel w zakładzie zajmującym się recyklingiem odpadów.

Na miejsce natychmiast udali się strażacy z KP PSP w Kościanie a także jednostki OSP. Łuna ognia widoczna była z kilku kilometrów.

W czasie rozpoznania ustalono, że na wschodnim skraju placu składowego, w pobliżu torów kolejowych pali się sterta składowanych odpadów. Pożar rozprzestrzeniał się po powierzchni sterty – odpady szarpane – materiały gumowe po segregacji oraz tworzywa sztuczne.

Kierujący Działaniem Ratowniczym prosił o wsparcie kolejnymi zastępami. Ustalono, że na terenie zakładu nikt nie pracował i nie ma osób poszkodowanych. Pożar kierował się w stronę trakcji kolejowej. Nie było zagrożenia dla zabudowań.

W pierwszej fazie działań ze względu na początkowy deficyt sił i środków KDR podjął działania mające ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia na część sterty nieobjętej pożarem przez podanie prądów wody. Wprowadzono prąd piany od strony torów kolejowych oraz z podnośnika SHD 24.

Pożar na złomowisku przy linii kolejowej

W związku z możliwym zagrożeniem ze strony trakcji elektrycznej linii kolejowej Dyżurny SKKP zażądał od PKP wyłączenie prądu (zasilanie trakcji przywrócono ok. godz. 4 nad ranem). Równocześnie przeprowadzono rozpoznanie warunków zaopatrzenia wodnego i ustalono możliwości budowy zasilania w wodę ze zbiornika sztucznego (staw) oraz sieci hydrantowej.

Wraz z przybywaniem na miejsce zdarzenia kolejnych SiS podjęto decyzję o rozszerzeniu działań. Teren akcji podzielono na 4 odcinki bojowe i utworzono punkt przyjęcia sił i środków. Rozpoczęto natarcie bezpośrednie na źródła pożaru. Przyjęto koncepcję działań, polegającą na sukcesywnym wprowadzaniu prądów piany ciężkiej w natarciu, a w obronie prądów wody.

W związku z dynamiką pożaru i potencjalnym zagrożeniem na miejsce zadysponowano między innymi dwie cysterny z wodą (OSP Strykowo, SA PSP Poznań), cysternę ze środkiem pianotwórczym (JRG Leszno), nośnik z kontenerem Ochrony Dróg Oddechowych oraz ze zbiornikiem środka pianotwórczego (JRG 4 Poznań), SD 32 (JRG Grodzisk Wlkp.). Efekt gaśniczy piany, przerzucanie materiałów, dotarcie do zarzewi ognia w głębi składowiska i ich stłumienie pozwoliło na lokalizację pożaru o godz. 3:16.

Następnie rozpoczęto przewożenie części nadpalonych odpadów na sąsiedni plac, gdzie powtórnie przelewano je wodą.

Siły i środki w czasie akcji w Przysiece Polskiej

Podczas działań wykorzystano trzy ładowarki właściciela zakładu do przerzucania składowanych materiałów, co umożliwiło strażakom dotarcie od zarzewi ognia wewnątrz sterty. Kolejno sprawdzono pożarzysko i podjęto decyzję o zakończeniu działań gaśniczych i rozpoczęciu dozorowania pogorzeliska.

Działania trwały ponad 33 godziny i ostatecznie zakończyły się 17 sierpnia o godz. 10:00. Łącznie w akcji brały udział 34 zastępy i 112 strażaków z powiatów kościańskiego, poznańskiego, grodziskiego i leszczyńskiego. Były to jednostki – JRG Kościan; JRG 4 Poznań; JRG 6 Poznań; JRG 9 Mosina; JRG Leszno; KW PSP Poznań; JRG Grodzisk Wielkopolski; SA PSP Poznań; OSP Kościan; OSP Racot; OSP Czacz; OSP Śmigiel; OSP Nietążkowo; OSP Stare Bojanowo; OSP Krzywiń; OSP Lipno; OSP Krzycko Wielkie; OSP Osieczna oraz OSP Strykowo.

Teren miasta zabezpieczali strażacy z OSP Czempiń.

Przyczyna pożaru nie jest znana. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Kościanie.

– To nie pierwszy pożar na terenie tej firmy. Zagrożeń w tego typu obiektach nie da się zniwelować całkowicie. Jednak sukcesywnie prowadzona analiza ryzyka powinna zmniejszać prawdopodobieństwo ich powstawania. – dodaje st.kpt. Violetta Rybczyńska z KP PSP w Kościanie.

Opracowanie: st. kpt. Violetta Rybczyńska – KP PSP w Kościanie
Zdjęcia: archiwum KP PSP w Kościanie

Exit mobile version