Site icon Kościan na sygnale

Przedłużenie zawieszenia zajęć w szkołach do 24 maja

Przedłużenie zawieszenia zajęć w szkołach do 24 maja, w tym także przedłużenie ograniczenia prowadzenia działalności dydaktycznej w szkołach wyższych.

W czwartek 24 kwietnia, podczas konferencji prasowej ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, a także ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego i ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka zapowiedziano przedłużenie zawieszenia zajęć w szkołach do 24 maja.

Niestety szkół, przedszkoli i żłobków jak na razie nie można jeszcze otworzyć. Rząd zdecydował o dalszym ograniczeniu w działalności tych placówek. Za kilka dni Rząd ma przedstawić informacje czy wprowadzona zostanie jakaś forma działalności opiekuńczej.

Przypomnijmy, że w związku z pandemią koronawirusa polskie szkoły zamknięto 12 marca. Od 25 marca rząd wprowadził obowiązek nauczania zdalnego. Przez cały czas podkreślano jednak, że decyzja rządu dotyczy jedynie „zawieszenia” zajęć stacjonarnych w szkołach. Spora część osób spekuluje, czy uczniowie powrócą do placówek jeszcze w tym roku szkolnym. Dziś ogłoszono plany rządzących na ten temat.

Przedłużenie zawieszenia zajęć do 24 maja

Minister zapowiedział przedłużenie zawieszenia zajęć w szkołach do 24 maja. Przedłużenie dotyczy także ograniczenia prowadzenia działalności dydaktycznej w szkołach wyższych. Zawieszenie dotyczy również działalności dydaktycznej na uczelniach. Prace naukowo-badawcze dalej będą się toczyć, oczywiście z zachowaniem warunków bezpieczeństwa.

Egzamin ósmoklasisty – 16-18 czerwca

Egzaminy ósmoklasistów odbędą się w tym roku w dniach 16 – 18 czerwca.

Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym potrwa od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.

Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiczna pozwoli na to, by egzaminy się odbyły, z zachowaniem rygoru bezpieczeństwa. Ta dzisiejsza decyzja pokazuje dużą perspektywę, daje czas maturzystom i ósmoklasistom na przygotowanie się do egzaminów – dodał Dariusz Piontkowski.

Terminy egzaminów zawodowych

Podano także terminy egzaminów zawodowych. W dniach 22 czerwca-9 lipca zaplanowano egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w formule 2012 i 2017, a w dniach 17-28 sierpnia egzamin zawodowy w formule 2019.

Egzamin maturalny – 8 – 29 czerwca

Egzamin maturalny w tym roku odbędzie się. Wyznaczono dość odległy i bezpieczny termin. matury rozpoczną się 8 czerwca egzaminem z języka polskiego. W kolejnych dniach przeprowadzane zostaną egzaminy z pozostałych przedmiotów. Matura zakończy się 29 czerwca.

Wyniki egzaminu w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia br. Egzamin poprawkowy odbędzie się 8 września, a jego wyniki poznamy do 30 września.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną nie będzie części ustnej. Będą to tylko egzaminy pisemne.

Te egzaminy będą przeprowadzone z zachowaniem najwyższych zasad bezpieczeństwa – stąd rezygnacja z formy ustnej egzaminów. – powiedział Minister Łukasz Szumowski.

Jeśli chodzi o matury przewidywano także egzaminy dodatkowe dla osób, którym nie pozwolą na to wyjątkowe warunki czy kondycja zdrowotna. Będzie to na początku lipca. Poprawki egzaminów maturalnych zaplanowano wstępnie na początek września.

Proces rekrutacji ulegnie nieco modyfikacji – z uwagi na to, że terminy wyników matur poznamy dopiero w późniejszym terminie. Te terminy jednak pozwalają, by rok akademicki rozpoczął się w normalnym trybie.

Dodajmy również, że zgodnie z informacją Kuratorium Oświaty w Poznaniu, rady pedagogiczne we wszystkich 370 szkołach w województwie wielkopolskim dokonały klasyfikacji uczniów. Oznacza to, że wszyscy maturzyści w Wielkopolsce mają wystawione oceny. W Wielkopolsce do matury ma przystąpić prawie 24 tysiące uczniów, z czego blisko 13 tysięcy to absolwenci liceów ogólnokształcących.

To tylko wstępne terminy

To natomiast tylko wstępne terminy, które mogą zostać przesunięte w zależności od liczby nowych zakażeń. Jeśli dyscyplina naszych rodaków będzie dotrzymywana, jeśli te terminy zostaną dochowane, rok akademicki rozpocznie się w tradycyjnym terminie.

Egzaminy będą przeprowadzane w maksymalnym reżimie sanitarnym – zastrzegł minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Exit mobile version