Site icon Kościan na sygnale

Dane dotyczące koronawirusa w Kościanie

Dane dotyczące koronawirusa w Kościanie oraz w powiecie kościańskim. Na terenie powiatu kościańskiego 15 osób poddano kwarantannie, a 62 osoby są pod nadzorem epidemiologicznym.

Na dzień 16 marca, na terenie powiatu kościańskiego 15 osób poddano kwarantannie, a 62 osoby są pod nadzorem epidemiologicznym. Takie są najnowsze dane kościańskiego Sanepidu dotyczące koronawirusa w Kościanie oraz w powiecie kościańskim.

Jak ustaliliśmy na terenie powiatu kościańskiego 15 osób poddano kwarantannie, a 62 osoby są pod nadzorem epidemiologicznym w związku z sytuacją związaną z koronawirusem.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kościanie informuje, że na terenie tutejszej Stacji do dziś nie ma osób hospitalizowanych w związku z koronawirusem. 15 osób poddano kwarantannie, 62 osoby są pod nadzorem epidemiologicznym. – informuje dr inż. Piotr Zielonka – specjalista epidemiolog Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Kościanie.

Dodajmy, że osoby przestają być pod nadzorem, gdy nie zaobserwowano u nich żadnych objawów charakterystycznych dla zarażenia koronawirusem. Osoby pod takim nadzorem mogą normalnie funkcjonować.

Sytuacja związana z kwarantanną jest jednak inna. Objęte są nią osoby wyższego ryzyka, które muszą bezwzględnie przebywać przez 2 tygodnie w domu. Nadzór nad tym, czy osoby nie opuszczają domu, codziennie sprawuje kościańska policja.

Jesteśmy w stałym kontakcie ze Starostwem Powiatowym w Kościanie oraz Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną. Każdego dnia kontaktujemy się z osobami objętymi kwarantanną. Jeździmy do tych ludzi, kontaktujemy się telefonicznie i ustalamy jak się czują, czy czegoś nie potrzebują. Patrolujemy także ulice. Stworzyliśmy też specjalne miejsce, gdzie nasi ludzie mogą wyczyścić wnętrze radiowozów oraz swój osobisty sprzęt. Nie chcemy narażać na niebezpieczeństwo innych, jak i siebie. – relacjonują policjanci z KPP Kościan.

Osoby objęte nadzorem epidemiologicznym

Nadzór epidemiologiczny dotyczy osoby, która np. pracowała w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa, czyli była w tej samej przestrzeni. Dotyczy to takiej sytuacji, gdy nie było bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. 

Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, a także zawiesić życie towarzyskie i ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie należy również mierzyć sobie temperaturę oraz kontrolować swój stan zdrowia. 

Osoby objęte kwarantanną

Kwarantanna obejmuje osoby zdrowe, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. 

Osoba objęta kwarantanną przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno mu wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności obywatelskiej, bo osoba ta może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. 

Nikomu nie wolno do niego przychodzić.

Jeśli poczuje się gorzej, a zwłaszcza jeśli pojawią się następujące objawy: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

Osoby hospitalizowane

Osoba hospitalizowana przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa albo jest chora na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem. 

Liczba osób hospitalizowanych to nie to samo, co liczba osób chorych ani liczba osób będących zakażonymi koronawirusem. 

W przypadku podejrzenia o zakażenie koronawirusem pacjent jest umieszczany w izolatce, by nie zarażał innych chorych.

Liczba przypadków koronawirusa w Polsce

Exit mobile version