Site icon Kościan na sygnale

Zawieszenie zajęć w szkołach – ważne informacje

Od czwartku na terenie całego kraju obowiązuje zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach oraz w placówkach oświatowych. Przeczytaj najważniejsze informacje.

Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowe zarówno publicznych, jak i niepubliczne. Wymienione instytucje nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.

Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem: 

W przypadku specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, poradni psychologiczno-pedagogicznych o udziale w zajęciach dziecka decyduje rodzic. To nie obowiązek lecz prawo. Rodzic, którego dziecko do 8. roku życia nie bierze udziału w zajęciach ma prawo do zasiłku opiekuńczego.

Informacje dla Dyrektorów Szkół

Dyrektorze,

W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty nauczycielom pozostającym w gotowości do pracy przysługuje wynagrodzenie ustalone na podstawie Kodeksu Pracy (art. 81 § 1).

Informacje dla Rodziców

Rodzicu,

W szczególnie uzasadnionych sytuacjach rodzic ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego może wystąpić do dyrektora szkoły, do której uczęszcza jego dziecko o zapewnienie opieki.

Informacje dla Uczniów

Uczniu,

Informacje dla Nauczycieli

Nauczycielu,

Nauczyciele, zgodnie z Kodeksem pracy, będą w gotowości do pracy. Natomiast zdaniem szefa MEN nie jest od nich wymagane, by przychodzili do szkoły.

W Karcie Nauczyciela nie ma przepisów osobno regulujących to zagadnienie. Karta, a konkretnie – art. 91c ust. 1, odsyła do Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 81 § 1 k.p. pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. To oznacza, że nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie zasadnicze w pełnej stawce.

Rząd apeluje o to, aby zapewnić uczniom pewne możliwości kształcenia. Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:

Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Podejrzewasz u siebie koronawirusaZadzwoń pod numer 800 190 590!

Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/410

Potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce

Koronawirus w Polsce

Exit mobile version