Uwaga! Rekordowo wysokie ciśnienie
Tak rekordowo wysokie ciśnienie zdarza się raz na kilka lub nawet kilkanaście lat. W poniedziałek nad Polskę nadciągnie rekordowo silny wyż.

Przez cały weekend nad naszym krajem panowało ciśnienie umiarkowane do wysokiego. Najwyższe wartości ciśnienie osiągnie natomiast w poniedziałek 20 stycznia. Rekordowo wysokie ciśnienie wyniesie nawet 1050 hPa.
Tak duże ciśnienie zdarza się raz na kilka lub nawet kilkanaście lat. Rekordowe odnotowano natomiast w grudniu 1997 w Suwałkach – 1054 hPa.
Szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego i związany z tym wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego: trudności z koncentracją. W bodźcowym środowisku szybko rozbudowującego się wyżu niekorzystnie na organizm człowieka będzie oddziaływać także duże zachmurzenie i wysoka wilgotność powietrza, zwłaszcza rano, kiedy to mogą również wystąpić mgły i zamglenia.
W ciągu dnia utrzymujące się bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne, zwłaszcza na południu kraju, może przyczyniać się do pogorszenia sprawności psychofizycznej.
– Niektóre osoby mogą zaobserwować u siebie takie objawy jak pogorszenie samopoczucia, ból głowy, ból stawów, zawroty głowy, podwyższenie wartości ciśnienia tętniczego, zmęczenie, znużenie, a także zdenerwowanie – podkreśla ratownik medyczny Tymoteusz Bączyk z TB Service PLUS.
Gdy zauważymy u siebie podobne dolegliwości, warto skontrolować wartość ciśnienia tętniczego, a nawet skonsultować się z lekarzem rodzinnym.
– W tym czasie zadbajmy o odpowiednie nawodnienie i odpoczynek. Pamiętajmy, aby w ciągu dnia spożyć ok. 2-3 litry wody. Czasami dużo osób o tym zapomina, a to zwiększa ryzyko dolegliwości. Dobrym rozwiązaniem jest też pójście wcześniej spać. Odpoczynek i relaks są zalecane w tym przypadku – dodaje Tymoteusz Bączyk.
Najnowsze komentarze