Site icon Kościan na sygnale

Walka z ASF na terenie powiatu kościańskiego

W siedzibie Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kościanie odbyło się posiedzenie, którego celem jest walka z ASF na terenie powiatu kościańskiego.

W siedzibie Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kościanie 22 listopada 2019 roku odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Posiedzenie zwołał Starosta Kościański Henryk Bartoszewski, a jego celem była walka z ASF na terenie powiatu kościańskiego.

Celem posiedzenia było omówienie sytuacji związanej z potwierdzonymi przypadkami wystąpienia wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w województwie lubuskim.

Wojewoda Lubuski wyznaczył na terenie powiatu wschowskiego, nowosolskiego i zielonogórskiego obszar skażony afrykańskim pomorem świń. Zgodnie z Decyzją Wykonawczą Komisji Europejskiej z dnia 19 listopada 2019 r. obszar ochronny wyznaczony został również w województwie wielkopolskim, tj. w powiecie wolsztyńskim oraz w gminie Wijewo w powiecie leszczyńskim.

Teraz wszystkie odstrzelone tam dziki będą badane, natomiast hodowcy trzody muszą wyłożyć maty dezynfekcyjne we wjazdach i wyjazdach z gospodarstw. W całej strefie ochronnej będą też poszukiwane padłe dziki i ma być prowadzony ich odstrzał.

Ryzyko wystąpienia ASF w powiecie kościańskim

Członkowie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i zaproszeni goście zapoznali się z informacją Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kościanie Katarzyny Szulańczyk na temat ryzyka związanego z wystąpieniem ASF, a także z działaniami na rzecz zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa.

Ze względu na bliskie sąsiedztwo wystąpienia ogniska ASF i ryzyko dalszego jego rozprzestrzeniania, podczas posiedzenia omawiano również zasady współpracy i zadania poszczególnych służb, inspekcji i straży oraz jednostek samorządu terytorialnego w przypadku pojawienia się ogniska wirusa afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu kościańskiego.

K. Szulańczyk podkreśliła znaczenie przestrzegania zasad bioasekuracji i – zwłaszcza przez hodowców świń – ustalonych nakazów i zakazów, które ograniczają ryzyko rozprzestrzeniania się ASF. Jednocześnie zwróciła się z apelem do hodowców, by przestrzegali obowiązku bieżącego aktualizowania danych na temat posiadanej hodowli w ARiMR.

Obecnie Powiatowy Lekarz Weterynarii organizuje także spotkania informacyjne dotyczące ASF.

Ewa Naparty-Baczyńska z Nadleśnictwa Kościan poinformowała, że w najbliższych dniach na granicy województwa wielkopolskiego i województwa lubuskiego wybudowane zostanie ogrodzenie. Ogrodzenie ma natomiast ograniczyć przemieszczanie się dzików zarażonych afrykańskim pomorem świń.

Przypomnijmy również, że skuteczne zwalczanie ASF było jednym z postulatów rolników, podczas przeprowadzonego w dniu 22 listopada, strajku w czasie którego rolnicy wyjechali na drogi.

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Kościanie

Na spotkaniu PZZK obecni byli:

Wojsko pomoże w walce z ASF

Przypomnijmy, że jeśli chodzi o przypadki wykrycia wirusa ASF u martwych dzików u naszych sąsiadów w powiecie wschowskim i nowosolskim, to pierwszego padłego dzika, u którego stwierdzono wirus ASF znaleziono w okolicy Sławy. Prawdopodobnie tego dzika potrącił samochód.

Dodajmy również, że Żołnierze mają pomóc w szukaniu padłych dzików, zarażonych ASF. Z takim wnioskiem wicewojewoda wielkopolska Aneta Niestrawska wystąpiła do ministra obrony narodowej.

W przypadku znalezienia zwłok padłego dzika, należy pozostawić je w miejscu znalezienia oraz niezwłocznie poinformować o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii. Telefon kontaktowy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kościanie – 65 512 07 03.

Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń dostępne są także na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Exit mobile version