Site icon Kościan na sygnale

Niewybuch na polu. Wezwano Patrol Rozminowania!

W Darnowie znaleziono niewybuch na polu. Na miejsce wezwano policję i Patrol Rozminowania z Poznania.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek 15 lipca w Darnowie. Pan Eugeniusz znalazł niewybuch na polu. Miejsce zabezpieczył patrol policyjny, a na miejsce wezwano Patrol Rozminowania CSWL z Poznania.

Pan Eugeniusz znalazł niewybuch na polu

Podczas prac na polu na dziwne znalezisko natknął Pan Eugeniusz, który przebywał na polu wraz z synem. Dziwny przedmiot postanowił zabrać ze sobą do domu, a w Internecie potwierdzić swoje przypuszczenia.

Okazało się że miał rację i że może to być ładunek wybuchowy z czasów wojny. O znalezisku postanowił poinformować Straż Pożarną, a w dalszej kolejności Policję, która przybyła na miejsce.

Do znaleziska wezwano również Patrol Rozminowania Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Patrol Saperów z Poznania zabezpieczył materiał i przetransportował na poligon w celu zdetonowania.

Jak przyznaje Pan Eugeniusz znaleziony niewybuch na polu miał kilkanaście centymetrów długości i dość sporo ważył. Prawdopodobnie był to pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej.

Patrol Saperów z Poznania

Saperzy na miejsce przyjechali nowoczesnym pojazdem saperskim Topola-S. Jest to przebudowany samochód Iveco, wyposażony między innymi w specjalistyczny pojemnik przeciwwybuchowy, w którym można przetransportować na poligon nie tylko mniejsze znaleziska, na przykład granaty czy miny, ale również pojedyncze większe niewypały i niewybuchy.

Są one specjalnie skonstruowane i wyposażone między innymi w ważący blisko 1,5 tony pojemnik przeciwwybuchowy. Żołnierze mogą w nim przewozić niemal wszystkie rodzaje niewypałów czy niewybuchów ważących do 50 kilogramów i zawierających do 3,5 kilograma trotylu w jednym pocisku.

Pojemnik zaprojektowano tak, aby w przypadku ewentualnego wybuchu żaden odłamek nie wydostał się na zewnątrz. Pojemnika nie rozsadzi także ciśnienie, gdyż jego konstrukcja pozwala, by gazy po detonacji wydostały się przez specjalny system dysz.

Co zrobić w przypadku znalezienia niewypału lub niewybuchu?

Co zrobić, do kogo się zgłosić i jak się zachować, gdy znajdziemy przedmiot przypominający uzbrojenie wojskowe?

Trzeba przede wszystkim pamiętać, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej, w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swoje właściwości wybuchowe na długie lata.

Kategorycznie zabrania się ruszania, dotykania lub podnoszenia z miejsca przedmiotów niebezpiecznych przez osoby do tego nieuprawnione. Przez osoby uprawnione należy rozumieć przeszkolonych i przygotowanych w tym zakresie żołnierzy.

Co to jest niewybuch?

Niewybuch – ogólnie pocisk, granat, bomba, lub ładunek kruszący, w którym mimo stworzenia warunków do wybuchu (uderzenie o przeszkodę, uzbrojenie zapalnika itp.) nie nastąpiła przemiana energii potencjalnej materiału kruszącego w energię mechaniczną na skutek działania zmian chemicznych w materiale kruszącym, błędów technicznych wykonania itp.

Co to jest niewypał?

Niewypał − jest to nabój, który nie został odpalony na skutek zacięcia się broni (zbyt krótka iglica, niewłaściwie ustawiony grot iglicy, za słaba sprężyna igliczna, za głęboko wchodzący nabój do komory nabojowej itp.) lub usterek amunicji (zapłonnik lub spłonka osadzone zbyt głęboko, uszkodzona podczas elaboracji masa zapłonowa w zapłonniku lub spłonce, zawilgocony proch, zatkany przewód zapłonowy w łusce itp.).

Ze względu na trudności natychmiastowego określenia przyczyn niewypału wymagane jest zachowanie jak największej ostrożności. Niewypał może być usunięty z broni dopiero po ok. 3 minutach ze względu na możliwość strzału opóźnionego.

Tryb postępowania po znalezieniu niewybuchu lub niewypału!

Znalazłeś niewypał lub niewybuch? Postępuj zgodnie z wytycznymi:

Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub niewybuchu, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie, może doprowadzić do wielu niepotrzebnych nieszczęść, a nawet śmierci.

Tylko w samym 2018 roku na terenie działalności CSWL Poznań miało miejsce aż 166 zgłoszeń do niewypałów i niewybuchów.

znaleziono_niewybuch_na_polu (1)
znaleziono_niewybuch_na_polu (2)
znaleziono_niewybuch_na_polu (3)
znaleziono_niewybuch_na_polu-5
znaleziono_niewybuch_na_polu-4
znaleziono_niewybuch_na_polu-6
Exit mobile version