Site icon Kościan na sygnale

Zakaz kserowania dowodów osobistych

W życie weszła nowa ustawa, która zakazuje kserowania dowodów osobistych i innych dokumentów publicznych, takich jak paszporty i prawa jazdy.

Nowa ustawa obowiązuje od 12 lipca i zakazuje kserowania dowodów osobistych, paszportów, praw jazdy i innych dokumentów potwierdzających tożsamość. Nowelizacja ma na celu zmniejszenia kradzieży tożsamości. Dotychczas osoby fizyczne przekazywały swoje dokumenty przedsiębiorcom, m. in. w celu wypożyczenia sprzętu, samochodu lub podczas podpisania różnego rodzaju umów.


Zdarzało się później, że dane osobowe, czy też skany dowodów tożsamości trafiały do niepowołanych osób. A to krok do wykorzystania danych np. w celu wyłudzenia kredytu on-line. Od 12 lipca za skserowanie czyjegoś dowodu grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Kserowanie dowodów osobistych jest wyjątkiem, dopuszczalnym jedynie wówczas, gdy istnieje wyraźna podstawa prawna. Tak jak do tej pory mają ją m.in. podmioty zobowiązanie do archiwizowania danych związanych z transakcjami, na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Ustawa nie przewiduje kary za wykonywanie kserokopii dokumentów np. w banku czy ubezpieczalni.

Nie zostawiaj dowodu w zastaw

Urząd Ochrony Danych Osobowych przypomina, że nikt zgodnie z prawem nie może od nas wymagać, abyśmy zostawili dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy) w zastaw np. za wypożyczany sprzęt. Pamiętajmy też, że dokumentami mogą posługiwać się tylko te osoby, którym zostały one wydane. Prawo zabrania zatrzymywania dokumentów potwierdzających tożsamość, jak i przetwarzania danych w nich zawartych.

Exit mobile version