Premier wprowadził stopień alarmowy BRAVO-CRP
Premier wprowadził na terenie całego kraju stopień alarmowy BRAVO-CRP
Premier Mateusz Morawiecki wprowadził na terenie całego kraju stopień alarmowy BRAVO-CRP. Stopień obowiązywał od 23 maja od godz. 22:00 do 27 maja do godz. 16:00. Alarm dotyczył wyborów do europarlamentu.
„Prezes Rady Ministrów wprowadził na terenie całego kraju stopień alarmowy BRAVO-CRP (2. w czterostopniowej skali dotyczący bezpieczeństwa teleinformatycznego). Obowiązuje od 23 maja (godz. 22:00) do 27 maja (godz. 16:00) i jest związany z wyborami do Europarlamentu”. Poinformował na Twitterze Grzegorz Świszcz, zastępca Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Co to jest stopień alarmowy BRAVO-CRP?
Jak wyjaśnia Rządowe Centrum Bezpoeczeństwa (RCB), stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień alarmowy BRAVO-CRP jest natomiast drugim w czterostopniowej skali. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą monitorować i weryfikować, czy nie doszło jednak do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.
Co oznacza alarm BRAVO-CRP?
W przypadku wprowadzenia stopnia alarmowego BRAVO-CRP organy administracji publicznej oraz kierownicy służb i instytucji właściwych w sprawach bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego realizują m.in. takie zadania jak:
- wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej;
- monitorowanie i weryfikowanie czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej;
- sprawdzenie dostępności usług elektronicznych;
- poinformowanie personelu instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności;
- zapewnienie dostępności w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów;
- wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
Jak podkreśl RCB, bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności obywateli. W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Ostatnie wprowadzone alarmy BRAVO-CRP:
Pierwszym przykładem ostatnio wprowadzonego alarmu BRAVO-CRP było potkanie ministerialne dotyczące bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie w Warszawie. Wprowadzono wtedy pierwszy stopień alarmowy ALFA i drugi stopień alarmowy BRAVO CRP. Alarm obowiązywał jednak tylko na obszarze miasta stołecznego Warszawy i trwał od 11 lutego do 15 lutego 2018 r.
Kolejnym przykładem były także 31 Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie. Wprowadzono wówczas pierwszy stopień alarmowy ALFA i drugi stopień alarmowy BRAVO CRP. Alarm obowiązywał natomiast na obszarze całego kraju i trwał od 20 lipca do 1 sierpnia 2016 r.
Fot. KPRM
Najnowsze komentarze