Site icon Kościan na sygnale

STOP pożarom traw – kampania straży pożarnej

Sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński wraz z komendantem głównym PSP gen. bryg. Leszkiem Suskim zainaugurowali kampanię społeczną „STOP pożarom traw”!

Kampania „STOP pożarom traw” ma przede wszystkim edukować i uświadamiać, że wypalanie traw jest niebezpieczne, ale również prawnie zabronione. Od początku tego roku strażacy sześć razy wyjeżdżali do pożarów traw, gałęzi i nieużytków na terenie powiatu kościańskiego.


Statystyki pokazują, że w 2018 roku doszło do ponad 48 tys. pożarów traw. – powiedział Jarosław Zieliński, podczas briefingu prasowego inaugurującego kampanię. W Polsce w 2018 roku odnotowano 149 434 pożarów, wśród których 48 767 (33% wszystkich pożarów) to pożary traw na łąkach i nieużytkach. Do ich ugaszenia zużyto 123 153 186 litrów wody, co odpowiada pojemności 32,8 basenów olimpijskich.

Najwięcej pożarów traw odnotowano natomiast w marcu i kwietniu, łącznie
25 345, co stanowiło 51% wszystkich pożarów traw w 2018 roku.

Prędkość rozprzestrzeniania pożaru

Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h. Szybki bieg to prawie 19 km/h, szybka jazda na rowerze to około 30 km/h. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej prędkości wiatru i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania.

Poszkodowani w pożarach

Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Ekonomiczne skutki pożarów

Pożary łąk i lasów powodują ogromne straty materialne. Często z dymem idzie dorobek wielu pokoleń. Oszacowane straty w wyniku pożarów traw, które powstały w 2018 roku, to 32 956 500 złotych.

Średni czas trwania akcji gaszenia pożaru trawy wynosi 52 minuty.

Wypalanie traw jest zabronione prawem

Wiceszef MSWiA przypomniał, że wypalanie traw jest zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5 tys. zł.
Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie ludzkie, można nawet trafić do więzienia na okres od roku do 10 lat. – podkreślił wiceminister Jarosław Zieliński.

STOP POŻAROM TRAW
ZIEMIA JEST TYLKO JEDNA

Źródło: KG PSP

Exit mobile version