Site icon Kościan na sygnale

Akcja Znicz – Dzień Wszystkich Świętych 2018

Za kilka dni 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych. Na drogach rusza Akcja Znicz, która symbolizuje dodatkowe policyjne patrole.

Za kilka dni 1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych. Na drogach rusza Akcja Znicz, która symbolizuje dodatkowe policyjne patrole.W związku z dniem 1 listopada, w który przypada Dzień Wszystkich Świętych, odwiedzamy groby bliskich i wyjeżdżamy na oddalone od miejsca zamieszkania cmentarze. Jest to okres, w którym powinniśmy zachować szczególną ostrożność, by nie paść ofiarą przestępców.



W tym roku dzień Wszystkich Świętych przypada w środku tygodnia (w czwartek). Niewątpliwie pozwoli to na rozłożenie odwiedzin grobów bliskich na kilka dni. Nieco mniejszy tłok i ruch w okolicach cmentarzy nie powinien jednak uśpić naszej czujności. W tym właśnie czasie częściej niż zwykle dochodzi do kradzieży na cmentarzach oraz włamań do domów i mieszkań.

W Dniu Wszystkich Świętych zadbajmy szczególnie o bezpieczeństwo.

Pamiętajmy, aby wyjeżdżając z domu, mieszkania, zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki. A w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie.

Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte.

Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały. Pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach, szczególnie w miejscach zatłoczonych uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej przedniej kieszeni.

Jak co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o nasze bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. Niezależnie od tego warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych.

Akcja Znicz 2018 na drogach.



W ramach Akcji ZNICZ 2018 funkcjonariusze ruchu drogowego będą realizowali czynności mające na celu ograniczenie negatywnych zachowań na drogach. A takżę zapewnienie ich użytkownikom bezpiecznej podróży do miejsc docelowych i powrotu do domu oraz utrzymanie płynności ruchu. Intensywność działań policji dostosowana zostanie do przewidywanego natężenia ruchu i lokalnych uwarunkowań.

W trakcie działań Akcji Znicz na drogach policjanci będą sprawdzać m.in.:

  • przestrzeganie ograniczeń prędkości na drogach dojazdowych do miast,
  • stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci,
  • stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów,
  • stosowanie się do ograniczeń oraz zakazu ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów,
  • właściwe używanie świateł zewnętrznych pojazdów,
  • stosowanie przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych.

Zmiany w organizacji ruchu – Policjant kieruje ruchem.



Tradycyjnie w rejonach przycmentarnych zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, a na wielu skrzyżowaniach policjanci podejmą ręczne kierowanie ruchem. W związku z tym należy zwracać szczególną uwagę na znaki drogowe oraz stosować się do wszystkich poleceń policjantów. Przypominamy, że polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.

Mając na uwadze doświadczenia ubiegłych lat oraz obserwacje zachowań kierujących podczas przejeżdżania skrzyżowań na których policjanci ręcznie kierują ruchem stwierdzić należy, że nie wszyscy kierujący i piesi potrafią właściwie odczytać i zastosować się do poleceń wydawanych przez osobę kierującą ruchem.

Zachęcamy do przypomnienia sobie co oznaczają sygnały podawane przez policjanta za pomocą postawy i ruchu rąk.

Najprościej przyrównać sygnały dawane przez policjanta do sygnalizacji świetlnej:



Źródło: KPP

Exit mobile version