Site icon Kościan na sygnale

Włamanie do domu jednorodzinnego w Kościanie

Włamanie do domu jednorodzinnego w Kościanie i kradzież ponad 7000zł.

W czwartek 27 września policja z KPP Kościan otrzymała zgłoszenie dotyczące włamania do domu. Dodajmy, że włamanie do domu jednorodzinnego w Kościanie miało miejsce prawdopodobnie po południu. Nieznany sprawca po wejściu do wnętrza ukradł pieniądze, biżuterię oraz inne przedmioty będące na wyposażeniu domu. Właściciel wycenił wartość strat na kwotę ponad 7000 zł.



Kościańska policja prowadzi postępowanie zmierzające do ustalenia i zatrzymania sprawcy przestępstwa.

Przypominamy, że to nie pierwsze takie włamanie do domu jednorodzinnego lub mieszkania na terenie Kościana. Dokładnie 2 miesiące temu, bo 27 lipca, również w dzień miało miejsce włamanie do mieszkania na terenie jednego z osiedli w Kościanie. Więcej pisaliśmy tutaj: „W piątkowe popołudnie doszło do włamania do mieszkania na osiedlu w Kościanie„.

Nawet proste sposoby mogą uchronić cię przed kradzieżą, dlatego podpowiadamy, jak  zabezpieczyć nasz dom lub mieszkanie przed włamaniem.

7 sposobów, jak nie dać się złodziejowi i zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem:

1. Określamy słabe punkty naszego mieszkania.

Postaw się w roli włamywacza do Twojego domu i spróbuj dostrzec słabe punkty własnego mieszkania. Zastanów się, w jaki sposób złodziej najłatwiej mógłby dostać się do twojego domu. Właśnie te miejsca spróbuj przede wszystkim zabezpieczyć.

2.  Zamykamy drzwi na wszystkie zamki.

Nawet gdy wychodzisz z domu tylko na chwilkę, zamykaj drzwi na wszystkie zamki, a jeśli masz alarm czy czujki – włączaj je.  Pamiętaj, że solidnie wykonane i zamontowane drzwi, wyposażone w solidne atestowane zamki, znacznie zmniejszają ryzyko włamania. Tyle tylko, że zbyt solidne zamki wzbudzają większe zainteresowanie przestępców, gdyż dochodzą oni do wniosku, że w tym mieszkaniu powinno być coś cennego skoro zamontowano tak solidne zabezpieczenia. Pamiętaj o tym i zabezpiecz też inne drogi do wnętrza.



3. Zaciągamy wieczorem żaluzje i zasłony.

Zawsze po zmroku zaciągaj żaluzje lub zasłony, aby wnętrze mieszkania było niewidoczne z zewnątrz. Odsłonięte okna pozwalają poznać rozkład mieszkania i ustalić miejsca, w których znajdują się wartościowe przedmioty.

4. Szukamy nietypowych skrytek na kosztowności.

Nie trzymaj pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu, a zwłaszcza w bieliźniarce, czy innych łatwo zauważalnych miejscach. Szukaj nietypowych skrytek, a gdy je znajdziesz nie dziel się swoimi pomysłami z sąsiadami.

5. Prosimy rodzinę lub sąsiadów, by doglądali domu.

Kiedy wyjeżdżasz, nawet na krótko, postaraj się o zachowanie pozorów czyjejś obecności. Poproś sąsiadów czy rodzinę, by wyjmowali korespondencję ze skrzynki, zbierali ulotki spod drzwi, a wieczorami zapalali światło. Warto zaopatrzyć się także w programator czasowy. To niewielkie i tanie urządzenie (od ok. 20 zł) wkłada się do gniazdka  elektrycznego, a do niego włącza lampę, radio lub telewizor. Programator o wybranej przez ciebie porze będzie uruchamiał podłączone do niego sprzęty.

6. Ubezpieczamy mieszkanie od kradzieży.

Ubezpiecz mieszkanie od kradzieży. W razie kradzieży dostaniesz jakąś rekompensatę finansową (jej wysokość zależy od sumy ubezpieczenia).

7. Robimy spis kosztowności.

Pamiętaj jednak, że włamywacze zawsze są o krok dalej od nas. Wszystkie rzeczy o większej wartości oznakuj i sfotografuj. W razie kradzieży łatwiej będzie zgłosić to na policję, jeśli zostaną odnalezione, łatwiej je będzie rozpoznać i udowodnić, że należą do ciebie.



Exit mobile version