Site icon Kościan na sygnale

Kara za palenie śmieci

Straż Miejska badała próbki z paleniska. Będzie kara za palenie śmieci.

Straż Miejska regularnie prowadzi akcję „Zima”, przeprowadzając kontrole dotyczące spalania odpadów w domowych piecach. Tylko w ubiegłym roku przeprowadzono w Kościanie 92 kontrole palenisk. Kara za palenie śmieci została nałożona w tym czasie już pięciokrotnie, a w trzech przypadkach poprzestano na pouczeniu. Kontrole strażnicy podejmują zarówno w trakcie codziennych patroli, jak również na podstawie zgłoszeń mieszkańców.

W tym roku miało już miejsce 80 takich kontroli. Na początku marca podczas kontroli u jednego z mieszkańców Osiedla Wolności strażnicy zostali zmuszeni, aby pobrać próbkę popiołu z paleniska. Mężczyzna bowiem nie przyznał się do palenia odpadów i odmówił przyjęcia mandatu. Kościańscy strażnicy miejscy wysłali zatem próbkę z paleniska do laboratorium w Jastrzębiu Zdroju, która potwierdziła spalanie niedozwolonych odpadów.

Okazało się, że w pobranym popiole było o 30 procent więcej tytanu, niż to dozwolone. Głównymi źródłami tytanu są białe pigmenty, farby i tworzywa sztuczne. Zawartość cynku natomiast była przekroczona o 24 procent (źródło to białe pigmenty, farby, tworzywo sztuczne, elementy metalowe, szkło). Poziom baru, który jest składnikiem barwników, był wyższy o 27 procent. Natomiast stężenie kadmu było przekroczone aż o 328 procent. Źródłem kadmu w odpadach z paleniska są głównie: elektronika, farby, pigmenty, kolorowe gazety.

Sprawa zostanie skierowana do sądu, a osobie zanieczyszczającej powietrze grozi grzywna do 5 tys. zł!

– Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i porządek. Dużą wagę przykładamy też do utrzymania czystości na ulicach i ochrony środowiska – mówi Maciej Szymczak, komendant Straży Miejskiej w Kościanie – Zależy nam na tym, aby Kościan stał się miastem wolnym od zanieczyszczeń, w którym można bezpiecznie i w spokoju mieszkać, pracować i miło spędzać czas z rodziną. W tym kierunku będziemy podążać.



Przepisy dotyczące kontroli Strażników Miejskich

Przypominamy, iż sprawę dotyczącą prawa do wejścia na teren nieruchomości oraz do kotłowni w celu przeprowadzenia kontroli reguluje art. 379 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.

Podczas wykonywania kontroli funkcjonariusz Straży Miejskiej ma prawo do wstępu wraz z niezbędnym sprzętem na teren nieruchomości na których prowadzona jest działalność gospodarcza przez całą dobę, a w godzinach od 6:00 do 22:00 na pozostałe.

Strażnik może przeprowadzić badania, bądź wykonać inne, niezbędne czynności kontrolne. Może również żądać pisemnych lub ustnych informacji oraz wezwać i przesłuchać osoby w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego. Funkcjonariusz ma prawo żądać okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.

Utrudnianie lub uniemożliwienie wykonania strażnikowi kontroli jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3 (art. 225 § 1 Kodeksu karnego).

Grzywna za spalanie odpadów nałożona w drodze mandatu karnego przez funkcjonariusza Straży Miejskiej może wynieść 500 zł. Jeśli sprawca odmówi przyjęcia mandatu, wówczas sprawa trafi do Sądu Rejonowego, a kara za palenie śmieci może wzrosnąć nawet do 5000 zł.

Jeśli Twój sąsiad spala śmieci, kopci i truje wszystkich wokół , umieść poniższą zawieszkę na jego płocie, klamce lub oknie, a także zgłoś sprawę Straży Miejskiej. Zawieszkę pobierzesz klikając tutaj.

 



Exit mobile version