Site icon Kościan na sygnale

Korytarz życia – kampania społeczna

Korytarz życia – kampania społeczna na rzecz bezpieczeństwa na drodze

Mając na uwadze bezpieczeństwo na drogach i niesienie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych Policja wspólnie z innymi służbami ratunkowymi przygotowała film ”Korytarz życia” mówiący o tym jak ważne jest niesienie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych oraz jak powinni zachować się kierowcy, aby pomoc  mogła dotrzeć na czas.

Działania Policji i innych służb ratunkowych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, dla których bezpieczeństwo jest najważniejsze. Głównym celem przedsięwzięcia jest podniesienie świadomości wśród użytkowników dróg w zakresie konieczności odpowiedniego zachowania podczas przejazdu pojazdów uprzywilejowanych. Ważne jest także podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach, poprzez ułatwienie oraz skrócenie czasu dotarcia służb ratunkowych na miejsce wypadków drogowych.

Sprawdź jakie skutki niesie za sobą brak takiego korytarza:

 

Jak wynika ze statystyk, w ubiegłym roku na drogach powiatu kościańskiego miały miejsce 104 wypadki drogowe, w których zginęło 7 osób, a 116 zostało rannych. Być może, gdyby kierowcy przejawiali większą świadomość co to jest korytarz życia oraz wiedzieli kiedy i w jaki sposób go stosować, te smutne statystyki byłyby nieco inne. Korytarz życia to nic innego jak pozostawione miejsce dla pojazdów ratunkowych poruszających się w korku, między stojącymi samochodami. Szczególnie ważny jest on na autostradach i drogach ekspresowych. Własnie tam ruch samochodów jest bardzo duży i w razie najdrobniejszej kolizji tworzą się natychmiast gigantyczne korki.



Zasady tworzenia korytarza życia.

Każdy kierowca powinien wiedzieć jak utworzyć korytarz. Oto kilka zasad:

Pamiętajmy też, że przepisy również zwracają na tę kwestię uwagę. Prawo o ruchu drogowym w art. 9. określa, że „uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego; w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się”. Oznacza to, że kierowcy nie powinni wjeżdżać na skrzyżowanie, po którym jedzie pojazd uprzywilejowany i umożliwić mu przejazd; a piesi zrezygnować z przejścia przez „zebrę” przed nadjeżdżające pojazdy służb ratunkowych: karetkę, radiowóz czy wóz strażacki. Czasami to jednak może okazać się niewystarczające i już zawczasu warto pomyśleć o ułatwieniu dojazdu służbom ratunkowym.

Organizatorami przedsięwzięcia „Korytarz życia” są Polski Związek Motorowy we Wrocławiu; Komenda Wojewódzka Policji  we Wrocławiu; Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna; Pogotowie Ratunkowe oraz GDDKiA Oddział we Wrocławiu.

Źródło: policja.pl

Exit mobile version